Druga samochodowa załoga ORLEN Team – Adam Małysz i Rafał Marton – na półmetku rywalizacji jest dziewiąta. Swoją dominację wśród quadów potwierdził Rafał Sonik, który odniósł drugie etapowe zwycięstwo. Absolwent Akademii ORLEN Team Kuba Piątek dzisiejsze zmagania zakończył na piętnastym miejscu.

Marek Dąbrowski i Jacek Czachor konsekwentnie z etapu na etap zmniejszają różnicę dzielącą ich od czołówki. Dzisiaj pomimo ekstremalnie trudnej nawigacji i ciężkich  warunków panujących na trasie doświadczona załoga ORLEN Team ukończyła rywalizację na szóstym miejscu.

„Cały odcinek przejechaliśmy swoim tempem nie tracąc kontaktu z czołówką. Ominęły nas niespodzianki, choć dzisiaj nie brakowało trudnych fragmentów trasy, a dodatkowo odbijające się od piachu słońce ograniczało widoczność. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni z wyniku i awansu o dwie pozycje w klasyfikacji generalnej. Za nami połowa rajdu, pozostało jeszcze 800 kilometrów odcinków specjalnych, wszystko może się zdarzyć.” – powiedział Marek Dąbrowski

Na katarskiej pustyni dobrze zaprezentowała się też druga załoga ORLEN Team. Adam Małysz z pilotem Rafałem Martonem na mecie trzeciego etapu zameldowali się z ósmym czasem. W klasyfikacji generalnej awansowali na dziewiątą pozycję.

„Nie do końca jestem zadowolony z dzisiejszego przejazdu. Dojechaliśmy wprawdzie z ósmym czasem, ale trudności nawigacyjne kosztowały nas mnóstwo czasu. Straciliśmy wiele cennych minut, bo śladów po poprzednich odcinkach specjalnych jest coraz więcej i bardzo łatwo o mały błąd, który może być bolesny w skutkach. Do końca rajdu zostały dwa etapy i będziemy walczyć o jak najlepszą lokatę w klasyfikacji generalnej”  – powiedział Adam Małysz

Swoje drugie etapowe zwycięstwo w rajdzie Sealine Cross Country odniósł Rafał Sonik,  który płynnie pokonał liczący 392 kilometry etap i umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej wśród quadów.

„Zmienialiśmy się na prowadzeniu z Mohamedem Abu Issą - czasem różnice były minutowe, czasem sekundowe, ale bardzo trudno tutaj uciec. Udało mi się to dopiero na ok. 270 kilometrze, kiedy mój rywal popełnił spory błąd nawigacyjny i zorientowałem się, ze jedziemy zupełnie nie w tą stronę. Kolejne 3-4 minuty zajęło mi określenie właściwego kierunku. Wygrywam póki co rajd, to jest najważniejsze. Teraz trzeba się zregenerować i przygotować do ostatnich dwóch etapów” – powiedział Rafał Sonik.

Wśród motocyklistów najszybszy był Paulo Goncalves, który okazał się bezkonkurencyjny na trasie trzeciego etapu. W klasyfikacji generalnej drugiej rundy eliminacji motocyklowych Mistrzostw Świata FIM prowadzi Hiszpan Marc Coma przed swoim rodakiem Jordim Viladoms`em i Chilijczykiem Pablo Quintanillą Zawodnik Akademii ORLEN Team - Kuba Piątek trzeci etap ukończył z piętnastym czasem, w generalce pozostaje na dziesiątej pozycji.

„To był bardzo ciężki i wymagający odcinek. Dużo nawigacji i jazdy przez wydmy. Niestety, popełniłem błąd nawigacyjny i musiałem nadrobić ok. 30 kilometrów. Szukając trasy straciłem sporo czasu do czołówki, co znalazło odzwierciedlenie na mecie. Jutro najdłuższy odcinek rajdu, będę walczył, żeby odrobić dzisiejsze straty.” – powiedział Kuba Piątek

Etap III Sealine Qatar  - Samochody

1. Nasser Al-Attiyah/Mathieu BAUMEL (QAT/FRA) Mini All4 Racing 3:59:49.

2. Yazeed AL-RAJHI/Timo GOTTSCHALK (SAU/DEU) Toyota Hilux Overdrive +9:16

3. Vladimir VASILIEV/Konstantin ZHILTSOV (RUS) Mini All4 Racing +9:22

4. Reinaldo VARELA/Gustavo GUGELMIN (BRA) Toyota Hilux Overdrive +13:01

5. Joan ROMA/Alex HARO (ESP) Mini All4 Racing +13:46

6. Marek DĄBROWSKI/Jacek CZACHOR (POL) Toyota Hilux Overdrive +18:18

7. Miroslav ZAPLETAL/Maciej MARTON (CZE/POL)  Hummer H3 Evo +19:18

8. Adam MAŁYSZ/Rafał MARTON (POL) Mini All4 Racing  +39:13

9. Yuriy SAZANOV/Arslan SAKHIMOV (KAZ) Hummer H3 Evo +40:59

10. Yasir SEAIDAN/Laurent LICHTLEUCHTER (SAU/FRA) Toyota Prado 1:33:37

Etap III Sealine Qatar - Motocykle

1. Paulo GONCALVES (PRT) Honda 450 Rally 4:29:46.

2. Pablo QUINTANILLA (CHI) KTM 450 Rally  +2:04

3. Marc COMA (ESP) KTM 450 Rally +3:59

4. Matthias WALKNER (AUS) KTM 450 Rally  +6:11

5. Jordi VILADOMS (ESP) KTM 450 Rally  +8:02

6. Sam SUNDERLAND (GBR) KTM 450 Rally  +12:01

7. Joan BARREDA BORT (ESP) KTM 450 Rally +13:53

8. Amand MONLEON (ESP) KTM 450 Rally +44:05

9. David MEGRE (PRT) KTM EXC-F +54:59

10. Mario PATRAO (PRT) KTM EXC-F +1:00:10

15. Kuba PIĄTEK (POL) KTM 450 Rally +1:20:37

Etap III Sealine Qatar – Quady

1. Rafał SONIK (POL)  5:27:38

2. Mohamed ABU ISSA (QAT)  +1:03

3. Kamil WIŚNIEWSKI (POL)  +3:19:16