Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Sieć płatnych dróg ma objąć w 2022 r. kolejne 1500 km tras

Sieć płatnych dróg ma objąć w 2022 r. kolejne 1500 km tras

Ministerstwo Infrastruktury przy współpracy z resortem finansów zamierza poszerzyć sieć płatnych dróg. Mowa o dodatkowych 1500 km dróg krajowych, na których płaciliby kierowcy aut ciężarowych. Jeżeli plany zostaną wprowadzone w życie, opłaty od pojazdów ciężarowych będą obowiązywały już na ok. 5200 km polskich tras.

Ministerstwo Infrastruktury planuje poszerzyć sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężarowych
Ministerstwo Infrastruktury planuje poszerzyć sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężarowychŹródło: Istockphoto

Plany Ministerstwa Infrastruktury podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury przedstawił Jarosław Waszkiewicz, dyrektor Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury. Jak przekazała w swoim komunikacie PAP, dyrektor departamentu stwierdził m.in., że obecna sieć opłat od pojazdów ciężarowych, obejmująca ok. 3700 km, nie była rozszerzana od 2017 r., a od tego czasu powstało 1500 km dróg ekspresowych i autostrad. I chociaż odcinki te już zostały oddane do użytku i mogłyby być objęte opłatami, to kierowcy aut ciężarowych wciąż mogą poruszać się po nich bez konieczności wnoszenia opłat.

"Wskazaliśmy te 1500 km dróg, w podziale na poszczególne odcinki, do pierwszego rozszerzenia systemu opłaty elektronicznej dla pojazdów ciężarowych, które chcemy, żeby nastąpiło w roku 2022" – stwierdził Waszkiewicz i jednocześnie poinformował, że resort infrastruktury przygotowuje notyfikację nowej sieci poboru opłat dla pojazdów ciężarowych. Kiedy już zostanie przygotowana, trafi do Komisji Europejskiej.

Dyrektor Departamentu Dróg Publicznych doprecyzował, że w notyfikacji znajdą się informacje zarówno o dotychczasowej, jak i o przyszłej planowanej sieci poboru opłat, przede wszystkim autostradach i drogach ekspresowych już wybudowanych oraz tych, które w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych powstaną do 2030 r.

Przeczytaj też:

Waszkiewicz przypomniał, że od czterech miesięcy działa e-TOLL. Nowy system poboru opłat bazuje na technologii pozycjonowania satelitarnego i zastąpił wcześniej wykorzystywany viaTOLL, oparty na komunikacji bliskiego zasięgu (DSRC). Infrastruktura i możliwości techniczne e-TOLL pozwalają na szybkie i sprawne rozszerzenie sieci płatnych dróg przy ograniczonych kosztach w porównaniu z viaTOLL.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków