Dział Škoda Motorsport poinformował o zakończeniu procesu homologacji FIA i dopuszczeniu nowej Fabii R 5 do startu w prestiżowych rajdach. Model Fabia R 5 jest następcą Fabii S2000. Auto powstało według najnowszych przepisów FIA, na bazie modelu produkcyjnego. Auto napędzane jest czterocylindrowym silnikiem benzynowym z turbodoładowaniem o pojemności skokowej 1.6 l, który napędza cztery koła oraz współpracuje z sekwencyjną przekładnią.

Zespół specjalistów Škoda Motorsport pracował nad tym autem 15 miesięcy, a testowali go tacy doświadczeni zawodnicy jak: Jan Kopecký, Esapekka Lappi, Freddy Loix i Raimund Baumschlager.

Do momentu homologacji auto pokonało w różnych warunkach drogowych i klimatycznych dystans około 10 tys. km. Testy realizowano nie tylko w Czeskiej Republice, ale także w Austrii, Niemczech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Finlandii i we Włoszech.

Škoda Motorsport otrzymała już na ten samochód wiele zamówień. Jednak nie określono jeszcze kiedy pierwsze egzemplarze oficjalnie pojawią się na trasach rajdowych.