Słowacy przyspieszają remont autostrady D3, która łączy się z polską drogą ekspresową S1. Do końca sierpnia (do 31 sierpnia 2021 r. do godz. 20) zamknięta będzie autostrada D3 na odcinku Svrcinovec – Skalite. Dla kierowców podróżujących od strony Żywca, Zwardonia czy Wisły oznacza to objazd drogą I/12 (obowiązuje na niej zakaz dla pojazdów powyżej 7,5 t). Podróżujący ze Słowacji do Polski muszą zaś wybrać objazd wyznaczony drogą I/11 w kierunku Czeskiego Cieszyna przez Svrczinovec oraz Zatky.

Na remoncie skorzystają filmowcy

W trakcie remontu drogowcy oczyszczą wykładziny tuneli Polana i Svrczinovec, chodniki, kanały i ekrany akustyczne oraz naprawią ubytki w nawierzchni. Zmiana terminu wiąże się nie tylko z koniecznością przyspieszenia prac remontowych i usuwania usterek w ramach zgłoszonych reklamacji. Okazuje się, że droga będzie także wykorzystana przez ekipę filmową. Filmowcy zajmą trasę na okres od 7 do 10 dni.

Na zamkniętym odcinku będzie pracować zagraniczna ekipa, która według Zuzanny Bielikovej, przedstawicielki słowackiego Funduszu Audiowizualnego, jest gotowa zainwestować nawet do 5 mln euro. Według serwisu "Film new Europe", na słowackiej trasie będą realizowane zdjęcia do trzeciego sezonu serialu "Tom Clancy’s Jack Ryan" produkowanego przez Amazon oraz studia Paramount Television i Skydance Television.