Jest to 2,5-krotnie więcej niż rok wcześniej. Sprawdzić OC można na www.ufg.pl, znając tylko numery rejestracyjne pojazdu.

Po zarejestrowaniu na portalu i podaniu adresu mailowego na który ma być wysłana odpowiedź - trafia ona tam, w ciągu kilkudziesięciu sekund. Informacja zawiera tylko nazwę firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę OC oraz okres jej ważności.

- Coraz większą popularnością ta bezpłatna usługa cieszy się wśród osób prywatnych - mówi Wojciech Bijak, dyrektor Biura Ośrodka Informacji UFG (OI UFG). - To właśnie od nich, pochodziło w drugim roku jej działania, ponad 30 procent zapytań skierowanych do nas tą drogą - dodaje.

Prawo do takiej informacji mają przede wszystkim: osoby poszkodowane w wypadku drogowym (nie zawsze sprawcy kolizji chcą pokazać swoje OC) oraz właściciele pojazdu. Korzystają z niej również osoby zamierzające kupić używane auto, sprawdzając czy ma polisę OC. W praktyce muszą jednak prosić o taką weryfikację właściciela pojazdu, gdyż formalnie to on może mieć dostęp do danych na portalu UFG. Natomiast od 11 lutego 2012 roku informacja ta będzie dostępna dla każdego. W tym dniu wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Przed uruchomieniem - jesienią 2009 roku - elektronicznego formularza "Sprawdź OC dla pojazdu", Ośrodek Informacji UFG udzielał rocznie około 12 tysięcy odpowiedzi w formie pisemnej. W ciągu ostatniego roku liczonego do końca września 2011 roku - poprzez stronę internetową Funduszu - udzielonych zostało łącznie 168 tysięcy takich odpowiedzi, czyli czternaście razy więcej. Najczęściej zapytania pochodziły od firm ubezpieczeniowych (87,5 tys. zapytań) oraz osób prywatnych (50,7 tys.). Kolejne na liście są: kancelarie odszkodowawcze (13,0 tys.), Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz policja.

Do głównych zadań UFG należy wypłata odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, gdy sprawca kolizji nie miał polisy OC lub uciekł z miejsca zdarzenia. Fundusz zajmuje sie również kontrolą i nakładaniem kar za brak komunikacyjnego OC. Ponadto, w ramach tej instytucji, działa Ośrodek Informacji UFG (OI UFG), w którym gromadzone są dane o ubezpieczeniach OC i AC oraz o odszkodowaniach wypłaconych z tych polis. Fundusz jest administratorem tej bazy danych, przekazywanych do OI przez ubezpieczycieli. Pełny katalog gromadzonych informacji określony jest w art. 102 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.