Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Policjanci sprawdzają bagażniki. Zajrzyj do swojego, zanim dostaniesz mandat

Policjanci sprawdzają bagażniki. Zajrzyj do swojego, zanim dostaniesz mandat

Większość kierowców doskonale wie, że w samochodzie obowiązkowo powinniśmy mieć trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Jednak nie zawsze mamy pewność, czego i w jaki sposób nie wolno przewozić. Za stwarzanie zagrożenia na drodze w ten sposób grozi mandat od 100 do 300 zł. Nietrudno wpaść, ponieważ niewłaściwy ładunek często jest łatwo zauważalny.

Ładunek samochodu nie może ograniczać widoczności i przekraczać dozwolonej ładowności
Ładunek samochodu nie może ograniczać widoczności i przekraczać dozwolonej ładownościŹródło: Shutterstock / Africa Studio
  • Nie ma listy przedmiotów zakazanych do przewożenia w samochodzie, ale istotne jest ich odpowiednie zabezpieczenie
  • Przewożony ładunek nie może ograniczać widoczności, utrudniać kierowania pojazdem czy naruszać stateczności samochodu
  • Należy zwracać uwagę na zabezpieczenie ładunku przed wypadnięciem i przestrzeganie maksymalnej masy ładunku

Zasady przewożenia ładunków w bagażniku

Przewożąc jakikolwiek ładunek samochodem, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest on odpowiednio zabezpieczony przed wypadnięciem, zsunięciem się na drogę czy spowodowaniem uszkodzeń ciała np. u pasażerów. Jego masa nie może też przekraczać dopuszczalnej ładowności samochodu czy zwiększać nacisków osi pojazdu na drogę. Szczegółowo reguluje to art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym (określający warunki przewozu ładunku), a także art. 66 tej samej ustawy, który mówi o wymaganiach technicznych pojazdów uczestniczących w ruchu.

1. Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.

2. Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:

1) nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;

2) nie naruszał stateczności pojazdu;

3) nie utrudniał kierowania pojazdem;

4) nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

(...)

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Czego nie wolno wozić w bagażniku? Uwaga na "odrażający wygląd"

W wielu serwisach informacyjnych możemy znaleźć listę przedmiotów zakazanych do przewożenia w samochodzie. Autorzy wymieniają m.in. siekiery, maczety czy inne ostre i niebezpieczne przedmioty. Warto jednak wiedzieć, że chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie zabezpieczenie takich przedmiotów. Jak podkreśla na swojej stronie radca prawny Karol Hojda, "ani w przepisach wykonawczych, ani w komentarzach, ani w orzecznictwie, nie ma nawet wzmianki o liście przedmiotów zakazanych. Co prowadzi do prostego wniosku – nie ma żadnych przeszkód, aby wozić w aucie kij bejsbolowy, nóż, czy siekierę. Oczywiście logika nakazuje, aby ostre przedmioty były odpowiednio zabezpieczone".

Jak głosi kodeks drogowy, zabrania się "umieszczania wewnątrz i zewnątrz pojazdu wystających spiczastych albo ostrych części lub przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenie ciała osób jadących w pojeździe lub innych uczestników ruchu". Przewożony samochodem ładunek nie może też w żaden sposób ograniczać widoczności, utrudniać kierowania pojazdem czy naruszać stateczności samochodu. Nie powinien też mieć "odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni". Jeśli wystaje poza bagażnik, musi być odpowiednio oznakowany, a szczegółowe informacje co do oznakowania podaje art. 61. ustawy Prawo o ruchu drogowym.

BMi
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków