Auto Świat Wiadomości Aktualności Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania w każdym mieście. Jest podpis prezydenta

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania w każdym mieście. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o drogach publicznych, która umożliwia szersze stosowanie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania (ŚSPP). Nowe przepisy otwierają drogę do utworzenia stref płatnego parkowania niezależnie od wielkości miasta, w którym będzie się znajdować.

Parkomat
Paweł Krzyżanowski / Auto Świat
Parkomat
  • Prezydent podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych umożliwiającą szersze stosowanie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania
  • Nowe przepisy pozwalają na tworzenie ŚSPP nie tylko w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców
  • Strefy mogą być wprowadzone zarówno w centrum miast, jak i na terenach uzdrowiskowych lub objętych ochroną uzdrowiskową

Nowe przepisy otwierają możliwość tworzenia ŚSPP nie tylko w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, ale także w mniejszych miejscowościach. Dodatkowo zgodnie z nowelizacją, takie strefy mogą być wprowadzane nie tylko w centrum miast, lecz także na terenach uzdrowiskowych lub objętych ochroną uzdrowiskową.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Strefy płatnego parkowania nie tylko w największych miastach

Poszerzenie lokalizacji ma, według założeń, usprawnić funkcjonowanie stref i pozwolić na bardziej elastyczne dostosowanie ich do lokalnych potrzeb. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, nowe przepisy weszły w życie po aprobacie Senatu oraz izby poselskiej.

Śródmiejskie Strefy Płatnego Parkowania funkcjonują w polskim prawie od września 2019 r., uzupełniając istniejące już Strefy Płatnego Parkowania (SPP). Główna różnica między nimi polega na częstotliwości pobierania opłat — w SPP obowiązują one w dni robocze, natomiast w ŚSPP użytkownicy muszą płacić za parkowanie każdego dnia, w tym w weekendy i święta.

Nowelizacja ustawy, która zdaniem ustawodawców przyczyni się do sprawniejszego zarządzania ruchem drogowym, zacznie obowiązywać po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia. Podjęta przez rząd zmiana zyskała pozytywną opinię zarówno w Sejmie, jak i w Senacie.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków