Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej w województwie podkarpackim podczas kontroli granicznej strażnicy kontrolujący osoby i pojazdy wjeżdżające do Polski zauważyli w bagażniku przedmiot, który zwrócił ich uwagę. Jak się okazało, w klatce przewożona była papuga.

Papuga chroniona prawem międzynarodowym w bagażniku prywatnego auta

W bagażniku osobowego Opla pod przykryciem znajdowała się klatka dla zwierząt, w której strażnicy dostrzegli rzadki okaz. Będącą pod ochroną papugę Żako próbowała przewieźć z Ukrainy do Polski 59-letnia Ukrainka.

Kobieta wyjaśniła, że papugę dostała od syna w prezencie i nie wiedziała, że potrzebuje zezwolenia, aby przewieźć je przez granicę. Urzędnicy z Oddziału Celnego w Korczowej potwierdzili, że przewożona papuga należy do zagrożonego wyginięciem gatunku i znajduje się na liście CITES.

Z granicy prosto do zoo

Papuga została przekazana do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, a sprawą jej nielegalnego przewozu zajął się Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu. Lista CITES to międzynarodowa konwencja ograniczająca handel i przewóz dzikich zwierząt i gatunków roślin zagrożonych wyginięciem.

Papuga Żako (inaczej papuga popielata, papuga szara) to gatunek, który naturalnie występuje w Afryce, m.in. w okolicach równika, na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej w Zatoce Gwinejskiej. Gatunek uznany jest za zagrożony wyginięciem.

Źródło: bieszczadzki.strazgraniczna.pl