Auto Świat Wiadomości Aktualności Polscy studenci tworzą kluczyk do przyszłych modeli Rolls-Royce'a. Mają na to semestr

Polscy studenci tworzą kluczyk do przyszłych modeli Rolls-Royce'a. Mają na to semestr

Rolls-Royce wyróżnił studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zlecając im opracowanie futurystycznego kluczyka do przyszłych modeli marki. Młodzi polscy artyści na przygotowanie swoich projektów mają zaledwie trzy miesiące. Autorzy najlepszych prac pojadą do domu marki w Goodwood, by zobaczyć, jak powstają legendarne samochody.

Polscy studenci zaprojektują kluczyk do Rolls-Royce'a
Zobacz galerię (5)
Rolls-Royce Motor Cars
Polscy studenci zaprojektują kluczyk do Rolls-Royce'a
  • W ramach zajęć na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie polscy studenci mają przygotować swój kluczyk do nowych modeli Rolls-Royce'a
  • Ogranicza ich tylko czas – dostali wolną rękę, muszą jednak zdążyć z opracowaniem ostatecznej wersji produktu do końca semestru zimowego
  • Laureaci konkursu zostaną zaproszeni do siedziby Rolls-Royce'a w Goodwood, gdzie zobaczą prawdziwe studio projektowe i poznają projektantów zespołu Bespoke
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Rolls-Royce powierzył polskim studentom niezwykle odpowiedzialne zadanie. Mają zaprojektować element, który decyduje o pierwszym wrażeniu podczas kontaktu z samochodem – to kluczyk, czyli część auta, która jest zawsze przy kierowcy. W najbliższych miesiącach adepci sztuki będą współpracować nie tylko ze swoimi wykładowcami z Krakowa, ale też projektantami Rolls-Royce'a z Goodwood.

Martin Simmet, projektant Rolls-Royce'a, na wykładzie na ASP
Martin Simmet, projektant Rolls-Royce'a, na wykładzie na ASPRolls-Royce Motor Cars

Rolls-Royce otwiera studentom ASP drzwi swojego studia

"Zadanie wymaga zarówno umiejętności technologicznych, jak i manualnych. Ukończenie prac w zaledwie trzy miesiące jest wyzwaniem, ale wiem, że jest to do osiągnięcia. Pozwoli każdemu lepiej zrozumieć, czego marki będą oczekiwały w przyszłości" – tłumaczył Fryderyk Zyska, projektant i wykładowca ASP.

Stawka jest wysoka, nie kończy się bowiem na zaliczeniu przedmiotu. Autorzy trzech najlepszych propozycji wyłonionych przez panel ekspertów z ASP i Rolls-Royce Motor Cars dostaną zaproszenie do domu marki w Goodwood. Na miejscu będą mogli obejrzeć studio projektowe, poznać stylistów odpowiadających za linię Bespoke (auta robione na zamówienie) i zobaczyć, jak powstają legendarne brytyjskie limuzyny (i SUV – nie zapominajmy!).

Martin Simmet opowiada studentom ASP o Cullinanie
Martin Simmet opowiada studentom ASP o CullinanieRolls-Royce Motor Cars

Zobacz: Byłem na klubowej premierze Rolls-Royce'a dla młodych. Kto go kupi?

Zanim to jednak nastąpi, studenci będą musieli przejść cały proces projektowania przemysłowego – od stworzenia wstępnej koncepcji do dostarczenia ostatecznej wersji fizycznego lub cyfrowego produktu. W połowie semestru nastąpi rewizja projektów. Prace zostaną poddane ocenie zupełnie tak jak podczas spotkania z klientem Rolls-Royce'a.

Rolls-Royce to niejedyny "klient" ASP w Krakowie

Założona w 1818 r. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie to jedna z najstarszych europejskich uczelni artystycznych. Wydział Form Przemysłowych działa na niej od 1964 r., a prowadzony w ramach niego program bazuje na współpracy z zewnętrznymi organizacjami i instytucjami. W tym roku na współpracę z akademią zdecydował się Rolls-Royce.

Zdjęcie z pierwszego wykładu, na którym ogłoszono projekt
Zdjęcie z pierwszego wykładu, na którym ogłoszono projektRolls-Royce Motor Cars

Sprawdź: Takich dzieł sztuki jeszcze nie podziwiałem. Wernisaż projektu Porsche Inter Art

"Dzięki temu projektowi powstała wspaniała przestrzeń dialogu i wymiany inspiracji dla tych kreatywnych osób, które jeszcze studiują, ich wykładowców oraz tych, którzy otworzyli im drzwi studia projektowego wyjątkowej luksusowej marki. Chciałabym podziękować Rolls-Royce’owi za tę możliwość oraz za impuls dany tym młodym osobom do rozwoju własnego talentu na ścieżce sztuki czy designu" – powiedziała dr hab. Barbara Widłak prof. ASP, dziekan wydziału.

Autor Krzysztof Grabek
Krzysztof Grabek
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków