• W materiałach promujących Super Bowl oraz w trakcie samego show pojawiły się lowridery
  • Wyjaśniamy, na czym polega idea tego typu samochodów i skąd się wzięły
  • Pokazujemy także, co łączy lowridery z finałem ligi NFL - Super Bowl 2022
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Zanim dojdziemy do samego występu na Super Bowl, należy wspomnieć, że lowridery wystąpiły już w reklamie promującej to wydarzenie. W poniższym klipie widzimy, jak artyści otrzymują SMS-y, że będą występować podczas finału NFL. A co w tym czasie robi Snoop Dogg? Oczywiście jedzie lowriderem Chevy Impala zbudowanym przez Chrisa Millsa. Czarny Chevrolet nazywa się "Mothership" i jest to model z 1959 r.

Super Bowl Half Time Show

W czasie głównego występu na boisku powstała scena przypominająca jedno z osiedli w Los Angeles. Przed białymi budynkami przez cały czas zaparkowane są trzy jasne lowridery! Te kabriolety to Chevrolety Impala z pierwszych dekad drugiej połowy ubiegłego wieku. Nie są to jednak seryjne samochody. Impale zostały kompleksowo przebudowane właśnie w stylu lowrider. Z perspektywy miłośnika motoryzacji czuję pewien niedosyt, bo choreografowie nie wykorzystali w pełni ich potencjału i nie pozwolili im poskakać. Te samochody potrafią widowiskowo tańczyć, ale ponieważ show odbywał się na żywo, domyślam się, że organizatorzy bali się o niezawodność skaczących aut i dlatego nie mogły się popisać.

Raperzy kochają lowridery

Lowridery na stałe zakorzeniły się w kulturze hip-hopu dzięki kultowym artystom z lat 90. Znani raperzy jak Dr. Dre, Snoop Dogg,czy Ice Cube lubowali się w spędzaniu czasu na powolnym przemierzaniu ulic Los Angeles w obniżonych Impalach. Swoją miłość niejednokrotnie dokumentowali w dobrze znanych na całym świecie teledyskach i filmach. Lowridery są np. w kultowym filmie Friday, gdzie główną rolę grał właśnie Ice Cube. Ale chyba najlepszy przykład to klip do piosenki Dr. Dre - Still D.R.E, w którym praktycznie cały czas artyści jadą lowriderami. To nagranie jest ponadczasowym klasykiem i było również ostatnim hitem wykonywanym przez artystów podczas tegorocznego show na Super Bowl.

Czym są lowridery?

Nazwa lowrider w dosłownym tłumaczeniu oznacza "jeżdżący nisko" i doskonale odzwierciedla założenia tego nurtu tuningowego. Jedna z podstawowych zasad tej subkultury to, że każdy lowrider jest obniżony. Warto jednak pamiętać, że nie każdy obniżony samochód jest lowriderem. Tego typu auta nie służą żadnemu praktycznemu zastosowaniu i po prostu są wyrażeniem stylu. Samochody te są wyposażone w systemy hydraulicznego zawieszenia, które umożliwiają dynamiczną regulację wysokości, a nawet podskakiwanie. Lowrider jest podnoszony lub opuszczany na polecenie właściciela za pomocą tzw. "switches", czyli specjalnych przycisków do obsługi zawieszenia. Lowridery mają też specyficzne małe felgi szprychowe i stosunkowo grube opony z białymi bokami - skaczące auta potrzebują ich do amortyzowania lądowań. Właściciele bardzo wiele pracy wkładają też w indywidualne malowania pojazdów oraz artystyczną tapicerkę - liczy się każdy szczegół. Ulubionym autem do modyfikowania w stylu lowrider jest Chevrolet Impala.

Dlaczego akurat Chevrolet Impala?

W 1958 r. Chevrolet przedstawił model Impala z ramą podwoziową w kształcie litery X. Taka konstrukcja sprawiła, że auto doskonale nadawało się do montażu zawieszenia z bardzo dużą regulacją wysokości. Ponadto, jak twierdził Chevrolet, nowa rama zapewniała zwiększoną sztywność skrętną i pozwalała na niższe umiejscowienie kabiny pasażerskiej. Dokładnie takiej platformy potrzebowali konstruktorzy lowriderów. Pierwsze samochody, a konkretnie ich zawieszenia, powstawały przy użyciu części lotniczych pozostałych po samolotach zbudowanych do walki w drugiej wojnie światowej.

Specjalny lowrider na Super Bowl

Najlepszym dowodem na to, że lowridery są bardzo ważne dla klimatu Super Bowl w 2022 r. jest fakt, że główny sponsor zlecił stworzenie specjalnego egzemplarza właśnie z tej okazji. Chevrolet Impala fastback z 1967 r. sygnowany logo Pepsi został zbudowany przez legendarnego artystę związanego z kulturą lowridingu - Mister Cartoon. Niebieski kabriolet prezentuje się fenomenalnie!

Krótka historia lowriderów

Subkultura lowriderów pojawiła się w Los Angeles właśnie po drugiej wojnie światowej. Weterani wojenni ze Stanów Zjednoczonych po powrocie do kraju mieli kłopoty z odnalezieniem się w rzeczywistości, którą zastali. Swoje emocje wyrażali m.in. przez łączenie się w kluby samochodowe, czy motocyklowe. Tak też powstały kluby lowriderów. Początkowo ten styl był kojarzony z latynoamerykańską społecznością, ale na przestrzeni lat ta kultura rozrosła się daleko poza te kręgi. Najlepszym tego dowodem jest choćby zamiłowanie do tych pojazdów wśród raperów. Celem lowriderów jest jak najwolniejsza jazda zgodnie z mottem "Low and Slow".