Światła do jazdy dziennej – dla jednych szpanerski dodatek, dla innych fajny detal stylistyczny – mają jedną podstawową funkcję: sprawiają, że jesteśmy lepiej widoczni na drodze. Z tego właśnie powodu parlament UE wydał rozporządzenie, według którego wszystkie nowe samochody osobowe od lutego 2011 roku będą musiały posiadać w standardzie ten element poprawiający bezpieczeństwo.

Właścicieli samochodów, które nie posiadają świateł do jazdy dziennej, uspokajamy – w starszych pojazdach nie będą one wymagane. W krajach, w których, tak jak w Polsce, na światłach jeździ się przez całą dobę będzie można używać świateł mijania.

Od sierpnia 2012 światłą do jazdy dziennej będą również obowiązkowym wyposażeniem samochodów ciężarowych, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Unia Europejska chce także, aby od października 2011 nowe ciężarówki o masie powyżej 7,5 tony oraz naczepy o masie powyżej 3,5 tony były obklejone odblaskowymi taśmami konturowymi. Tak jak w przypadku świateł do jazdy dziennej montaż taśm konturowych w starszych pojazdach nie będzie obowiązkowy.