Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Najdziwniejsza droga wojewódzka w Polsce. Kierowców wita "złowroga" tablica

Najdziwniejsza droga wojewódzka w Polsce. Kierowców wita "złowroga" tablica

Autor Kuba Czernikiewicz
Kuba Czernikiewicz

To jedna z najdziwniejszych dróg wojewódzkich, jakimi może pochwalić się Polska! Aż 12 km odcinka DW 133 w województwie wielkopolskim ma nawierzchnię gruntową. To nie żart, a kierowcom wcale nie jest do śmiechu, gdy widzą złowrogą tabliczkę, która informuje: wjazd tylko samochodami terenowymi.

Odcinek DW 133 w woj, wielkopolskim jest wyjątkowy
Odcinek DW 133 w woj, wielkopolskim jest wyjątkowyŹródło: Google Maps/Wikimedia Commons

Droga wojewódzka nr 133 w całości położona jest w województwie wielkopolskim i łączy wieś Chełst (powiat czarnkowsko-trzcianecki) z Chrzypskiem Wielkim w powiecie międzychodzkim.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Malownicza trasa wiedzie przez Puszczę Notecką. Na północ od Sierakowa DW 133 nagle staje się drogą gruntową! Ziemny i piaszczysty odcinek, głównie przez las, ma ok. 12 km długości.

Zobacz: To najdłuższy prosty odcinek drogi w Polsce. Ma 26 km i jest płaska "jak stół"

Gdy kierowcy jadą tą trasą, w okolicach Sierakowa, gdzie kończy się nagle asfalt, "witają" ich dwie tablice, z czego tylko jedna jest znakiem drogowym wg obowiązującego prawa. To znak B-19 B, czyli znaku zakaz wjazdu pojazdów o nacisku osi większym niż 8 ton. Druga może przyprawić o zawrót głowy nawet doświadczonych kierowców.

Droga wojewódzka 133 w województwie wielkopolskim ma kategorię G. Co to oznacza dla kierowców?

Chodzi o tabliczkę, informującą, że wjazd na ten odcinek jest możliwy tylko autem terenowym. Nie ma ona jednak umocowania prawnego, to lokalna informacja, która najbardziej przydaje się w przypadku opadów i roztopów. Na suchym odcinku zwykły samochód, nawet "miejski", nie będzie miał problemów z przejazdem.

Sprawdź: Potrąciłeś dzikie zwierzę? Lepiej tak go nie ratuj. Szpital murowany

DW 133 uzyskała status wojewódzkiej na początku XXI w. Ma kategorię G, czyli dopuszcza się na niej dwie prędkości w terenie zabudowanym: 50 i 60 km na godz. oraz trzy prędkości poza nim: 50, 60 i 70 km na godz.

DW 219 to najkrótsza droga wojewódzka w Polsce

Inna osobliwość wśród dróg wojewódzkich w Polsce to bez wątpienia DW 219, która położona jest w Gniewie, w województwie pomorskim. Łączy nieistniejącą stację kolejową Brodzkie Młyny z drogą wojewódzką nr 234. Jest aktualnie najkrótszą drogą wojewódzką w Polsce. Liczy, uwaga, około 55 metrów. Przejście jej całej zajmie nam w jedną stronę nieco ponad 49 sekund, o ile poruszamy się z prędkością 4 km na godz.

Kuba Czernikiewicz
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków