Auto Świat Wiadomości Aktualności Te kilka zasad sprawi, że wakacyjny wyjazd będzie wyłącznie przyjemnością

Te kilka zasad sprawi, że wakacyjny wyjazd będzie wyłącznie przyjemnością

Jeszcze do końca wakacji wielu Polaków będzie wybierało się na wypoczynek. Lipiec i sierpień to miesiące wzmożonych wyjazdów urlopowych. Niezwykle ważne jest, aby w związku z podróżami i nieobecnością w domach zadbać o szeroko pojęte bezpieczeństwo. Zazwyczaj wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby wyjazd samochodem na wakacje zapewnił nam tylko miłe wspomnienia
Sumala Chidchoi / Shutterstock
Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby wyjazd samochodem na wakacje zapewnił nam tylko miłe wspomnienia
  • Wyjeżdżając na urlop, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo własne i naszego domu/mieszkania
  • Podróż samochodem wymaga skierowania uwagi także na pojazd, którym się wybieramy, ale też zainteresowania tym, co czeka nas, gdy przekroczymy granicę kraju
  • Stosowanie się do obowiązujących reguł może uchronić nas przed koniecznością poniesienie nieplanowanych wydatków

Dla wielu rodaków okres wakacji jest równoznaczny z możliwością złapania oddechu i kilku, kilkunastodniowego oderwania się od rutyny codziennego dnia. Część Polaków wybiera się na urlop za granicę i korzysta z transportu lotniczego, a duży odsetek wciąż zdaje się na własny środek transportu, tj. samochód. Bez względu na to, jakim środkiem transportu zamierzamy wybrać na wypoczynek, warto pamiętać o podstawowych zasadach, dzięki czemu szczęśliwie dojedziemy na miejsce i wrócimy do domu, a po powrocie nie będzie nas czekała jakaś przykra niespodzianka.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Bezpieczeństwo podczas podróży

Jedną z kluczowych spraw w przypadku wyjazdu samochodem jest sprawdzenie zawczasu stanu technicznego pojazdu. Koniecznie trzeba upewnić się, czy mamy kompletne wyposażenie, czy wszystko działa tak, jak należy, czy światła są właściwie ustawione i czy jest właściwy poziom ciśnienia powietrza w oponach (dotyczy to również koła zapasowego, jeśli takie mamy). Wybierając się za granicę, koniecznie upewnijmy się, co musi znajdować się w aucie (np. kamizelki odblaskowe, apteczka) i czego nie możemy mieć (w niektórych krajach zabronione jest korzystanie np. z kamerek samochodowych)

Jeśli mamy nawigację, warto z niej korzystać. W przeciwnym razie lepiej zaplanować trasę i sprawdzić, czy są w razie czego jakieś alternatywne trasy, gdyby na drodze doszło do jakiegoś zdarzenia drogowego lub innych utrudnień w ruchu. Dobrze jest także zastanowić się nad porą podróży. Przejazd w ciągu dnia wiąże się z koniecznością jazdy przy dużym natężeniu ruchu. Z kolei nocą jest pusto na drogach, ale trzeba liczyć się z ryzykiem zaśnięcia za kierownicą. Niezależnie od tego, o jakiej porze zaczynamy podróż, przed wyjazdem warto dobrze odpocząć i wyspać się, a w czasie jazdy robić przerwy.

Bezpieczeństwo pozostawionego domu/mieszkania

Bez względu na to, na jak długo opuszczamy nasze stałe miejsce zamieszkania, zadbajmy o to, żeby zminimalizować ryzyko zniszczenia lub okradzenia domu bądź mieszkania. Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy wszystkie drzwi i okna, także te w piwnicy lub na strychu, zostały zamknięte. Dotyczy to również garażu i pomieszczeń gospodarczych. Aby ograniczyć ryzyko zalania nieruchomości, warto zakręcić zawór/zawory wody, a jeśli jest, także gazu.

Jeżeli w domu mamy coś cennego, np. biżuterię lub dużą ilość gotówki, warto zastanowić się, czy nie lepiej umieścić je na czas naszego wyjazdu w skrytce bankowej lub w jakimś trudno dostępnym miejscu. Niemal oczywistością jest włączenie alarmu i czujników ruchu, jeżeli dom lub mieszkanie wyposażony jest w taką instalację. Jeżeli mamy zaufanie do naszych sąsiadów, można poprosić ich o zwiększenie czujności. Policja sugeruje, aby osoba, która zgodzi się przypilnować naszej nieruchomości, opróżniała skrzynkę pocztową i co jakiś czas zaglądała do domu/mieszkania i włączała światła, aby pozorować obecność domowników.

Wyjazd za granicę

Podróże zagraniczne stawiają przed urlopowiczami dodatkowe wymagania. W Polsce nie musimy mieć już ze sobą fizycznych dokumentów, bo w wielu sytuacjach możemy skorzystać z ich elektronicznej wersji. To samo dotyczy powszechnych już płatności bezdotykowych i bankowości elektronicznej. Ale za granicą z tych możliwości już nie skorzystamy.

Wyjazd zagraniczny warto poprzedzić zdobyciem informacji o kraju, do którego jedziemy i prawie w nim obowiązującym. Koniecznie trzeba upewnić się, jakie dokumenty wymagane są przy wjeździe do danego państwa i gdzie w razie potrzeby znajdziemy placówkę dyplomatyczno-konsularną. Większość niezbędnych informacji znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W przypadku podróży samochodem bezwzględnie musimy pamiętać o przestrzeganiu kodeksu drogowego i stosowaniu się do obowiązujących zasad. Przejazd na czerwonym świetle czy przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zwłaszcza w mieście, w wielu krajach może skończyć się dla nas wysokim mandatem. Przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić ważność polisy ubezpieczenia OC lub zdobyć Zieloną Kartę, jeśli ta w danym kraju jest wymagana. Warto również pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków