Długi weekend majowy to okres wzmożonego ruchu na drogach. W tym czasie, jak co roku, w podróż jak co roku wybierają się tysiące Polaków, a to oznacza, że na głównych szlakach komunikacyjnych zrobi się gęsto od samochodów. Ale nie wszyscy kierowcy mogą wtedy wyjechać na drogę. Niektórzy muszą przeczekać majówkę na parkingach, inni pozostać w domu lub... wyjechać prywatnym autem. Wszystko z powodu zakazów jazdy dla określonych pojazdów.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo- Przeczytaj także: Gdy mechanik widzi kierowcę tankującego po odbiciu, podchodzi i wręcza swoją wizytówkę
Zakaz ruchu dla pojazdów o dmc powyżej 12 t, ale z licznymi wyjątkami
Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) przypomina, że od 30 kwietnia do 3 maja obowiązują ograniczenia w ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) powyżej 12 t. W związku z tym od wtorku do piątku niektóre ciężarówki nie mogą poruszać się po drogach w wyznaczonych godzinach.
Ograniczenia w ruchu dla pojazdów o dmc powyżej 12 t w dniach 30 kwietnia – 3 maja:
- 30 kwietnia (wtorek) – od godz. 18:00 do godz. 22:00,
- 1 maja (środa) – od godz. 8:00 do godz. 22:00,
- 2 maja (czwartek) – od godz. 18:00 do godz. 22:00,
- 3 maja (piątek) – od godz. 8:00 do godz. 22:00.
Prawny zakaz ruchu nie obowiązuje autobusów oraz niektórych grup pojazdów. Na liście pojazdów zwolnionych z przestrzegania ograniczenia znajdują się m.in. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz zwierzęta. Do tej grupy zaliczają się również pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii lub skutków klęsk żywiołowych.
Oprócz ww. z respektowania zakazu zwolnieni są również kierowcy pojazdów powracających z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pojazdów, które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy oraz kierowcy oczekujący na granicy na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
"Pełen katalog pojazdów, które nie muszą stosować się do wprowadzonych ograniczeń w ruchu, został wskazany w rozporządzeniu Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. (t.j. Dz.U. 2021, poz. 783 z późn. zmianami)" – precyzuje ITD.