Auto Świat Wiadomości Aktualności Zaczyna się majówka i... zakaz ruchu dla niektórych pojazdów. Kto nie wyjedzie na polskie drogi?

Zaczyna się majówka i... zakaz ruchu dla niektórych pojazdów. Kto nie wyjedzie na polskie drogi?

Majówka za pasem, a to oznacza, że na polskich drogach pojawią się tysiące podróżnych. W związku z tym, aby poprawić płynność ruchu i zwiększyć poziom bezpieczeństwa, w okresie od 30 kwietnia do 3 maja będą obowiązywały ograniczenia w ruchu dla niektórych pojazdów. Wyjaśniamy, kto nie wyjedzie w tym czasie na drogę.

Korek na obwodnicy Trójmiasta
Korek na obwodnicy TrójmiastaŻródło: Źródło zbiorcze dla obrazków importowanych w ramach Onet Editorial Workflow

Długi weekend majowy to okres wzmożonego ruchu na drogach. W tym czasie, jak co roku, w podróż jak co roku wybierają się tysiące Polaków, a to oznacza, że na głównych szlakach komunikacyjnych zrobi się gęsto od samochodów. Ale nie wszyscy kierowcy mogą wtedy wyjechać na drogę. Niektórzy muszą przeczekać majówkę na parkingach, inni pozostać w domu lub... wyjechać prywatnym autem. Wszystko z powodu zakazów jazdy dla określonych pojazdów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zakaz ruchu dla pojazdów o dmc powyżej 12 t, ale z licznymi wyjątkami

Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) przypomina, że od 30 kwietnia do 3 maja obowiązują ograniczenia w ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) powyżej 12 t. W związku z tym od wtorku do piątku niektóre ciężarówki nie mogą poruszać się po drogach w wyznaczonych godzinach.

Ograniczenia w ruchu dla pojazdów o dmc powyżej 12 t w dniach 30 kwietnia 3 maja:

  • 30 kwietnia (wtorek) – od godz. 18:00 do godz. 22:00,
  • 1 maja (środa) – od godz. 8:00 do godz. 22:00,
  • 2 maja (czwartek) – od godz. 18:00 do godz. 22:00,
  • 3 maja (piątek) – od godz. 8:00 do godz. 22:00.

Prawny zakaz ruchu nie obowiązuje autobusów oraz niektórych grup pojazdów. Na liście pojazdów zwolnionych z przestrzegania ograniczenia znajdują się m.in. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz zwierzęta. Do tej grupy zaliczają się również pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii lub skutków klęsk żywiołowych.

Oprócz ww. z respektowania zakazu zwolnieni są również kierowcy pojazdów powracających z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pojazdów, które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy oraz kierowcy oczekujący na granicy na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

"Pełen katalog pojazdów, które nie muszą stosować się do wprowadzonych ograniczeń w ruchu, został wskazany w rozporządzeniu Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. (t.j. Dz.U. 2021, poz. 783 z późn. zmianami)" – precyzuje ITD.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków