Nowoczesny i efektowny wygląd wcale nie wyklucza bezpieczeństwa. Bardzo sprawnie udowadniają to inżynierowie Peugeota. Przykład? Kierowca wybierający francuskie auta może zamówić m.in. reflektory w pełni wykonane w technologii LED. Za ich sprawą leśna droga w środku nocy rozświetla się dziennym blaskiem.

A to jeszcze nie koniec. Kamera cofania stanowi konieczny gadżet we współczesnym samochodzie i w tym samym czasie gwarantuje bezpieczeństwo pieszym. Może się zdarzyć, że np. dziecko znajdzie się w martwym polu lusterka. W takim przypadku kierowcy z pomocą przyjdzie obraz z kamery zamontowanej w tylnej części nadwozia. Ciekawy i funkcjonalnym rozwiązaniem jest też ekran Head-Up. Kierowca widzi na jego powierzchni wszystkie parametry związane z jazdą, a jednocześnie nie musi odrywać wzroku od sytuacji na drodze. Co ciekawe, wyświetlacz zastosowany przez Peugeota jest kolorowy.

Bezpieczeństwo w samochodzie to też właściwe wyposażenie. Praktycznie wszystkie modele Peugeota - a w tym także 208 - dysponują sześcioma poduszkami powietrznymi już w standardzie. Dodatkowo każdy samochód otrzymuje bez dopłaty ABS i ESP. Kierowcy decydujący się na bogatsze wersje wyposażenia, ewentualnie doposażający samochód w dodatkowe opcje, ma spore pole do popisu.

Radar czuwa nad bezpieczeństwem!

Peugeot proponuje swoim klientom szereg systemów, które czuwają nad sytuacją na drodze i są w stanie wspierać prowadzącego w trudnych momentach. Dobrym przykładem jest m.in. radarowy system monitorowania ruchu przed pojazdem. Jeżeli wykryje zagrożenie kolizją, samodzielnie zatrzyma auto. Dodatkowo francuski model może być wyposażony w asystenta pokonywania podjazdów, system kontroli martwego pola, reflektory doświetlające zakręty czy chociażby aktywny tempomat.

Już wkrótce ilość elektronicznych wspomagaczy jazdy zwiększy się. A wszystko za sprawą pakietu Advanced Driver Assistance Systems i nowego Peugeota 3008. Druga odsłona francuskiego SUV-a zaoferuje m.in. system wspomagania zachowania odległości między pojazdami, wykrywania zmęczenia kierowcy, automatycznego przełączania świateł czy monitorowania ograniczeń prędkości. Poza tym pakiet będzie zawierał kamerę 360 stopni i najnowszą generację systemów Park Assist i Advanced Grip Control.

Oczywiście mimo obecności nowoczesnych rozwiązań, nie wszystkich sytuacji drogowych uda się uniknąć. Na szczęście i na taki przypadek są przygotowane samochody Peugeota. W razie wypadku do dyspozycji pasażerów pozostaje Connect SOS. Co on daje? Gdy w samochodzie odpalone zostaną poduszki powietrzne, ewentualnie pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa, komputer automatycznie wezwie służby ratunkowe. Wraz ze zgłoszeniem wyśle dane lokalizacyjne. Wezwanie pomocy jest też możliwe manualnie. Wystarczy, że kierowca lub pasażer nacisną przycisk SOS umieszczony na podszybiu.

Skutki ewentualnych zdarzeń drogowych ma minimalizować specjalnie zaprojektowana struktura auta. W szkielet nadwozia inżynierowie wtopili serię aluminiowych pochłaniaczy energii. Ponadto kolumna kierownicza, aby zminimalizować obrażenia u kierowcy, łamie się w trakcie wypadku, a aktywny podnóżek pomaga pasażerom oddać jak największą ilość energii podczas zderzenia.

Starania francuskich inżynierów finalnie zostały docenione. Wszystkie najpopularniejsze modele Peugeota - tj. 208, 2008 i 308 - otrzymały podczas testów zderzeniowych Euro NCAP notę pięciu gwiazdek. Dobry wynik stanowi potwierdzenie wyboru właściwego kierunku rozwojowego oraz jest dowodem na dobre wyważenie między elementami bezpieczeństwa biernego i czynnego.

Materiał powstał we współpracy z Peugeot Polska