Mohammed bin Salman, książę Arabii Saudyjskiej, najwyraźniej chce zostać największym wizjonerem i budowniczym naszych czasów. Po zaprezentowaniu w 2019 r. koncepcji megamiasta "NOAM", w którym miałby padać sztuczny deszcz, a ludzi obsługiwałyby roboty i hologramy, teraz zdradził plany kolejnego dość szalonego projektu.

The Line – koncepcja budowy miasta linearnego Foto: NEOM
The Line – koncepcja budowy miasta linearnego

"The Line" to kolejne miasto, które miałoby powstać w Arabii Saudyjskiej. To jednak całkowicie nowa koncepcja podejścia do budowy metropolii. Jednomilionowe miasto miałoby być rozciągnięte na długości aż 170 km – od wybrzeże Morza Czerwonego poprzez góry i doliny północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Miasto miałoby być połączeniem wielu mniejszych społeczności, które będą mogły się przemieścić z jednego końca miasta na drugi w maksymalnie 20 minut, i to za pomocą zautomatyzowanej i ekologicznej sieci komunikacji miejskiej umieszczonej pod ziemią.

Z kolei na powierzchni nie będzie ani ulic, ani samochodów. Kształt i ułożenie zabudowy nowej metropolii nie jest przypadkowy – dzięki niemu każdy mieszkaniec będzie miał zapewniony dostęp do przyrody (wokół miejskiego pasa mają powstać lasy i parki) i wszystkich codziennych potrzeb w zasięgu pięciu minut spacerem od swojego mieszkania.

The Line – odpowiedź na problemy klimatyczne

Projekt ma być "rewolucją w życiu miejskim" i jednocześnie planem na ratowanie naszej planety. Jednocześnie to swego rodzaju "Arka Noego", która ma przygarnąć ludzi z całego świata, którzy w najbliższych dziesięcioleciach będą musieli się przenieść z powodu podwyższenia się poziomu wód oceanów w związku z ocieplaniem się naszego klimatu. Według wstępnych analiz problem do 2050 r. dotknie aż miliard ludzi.

"Dlaczego powinniśmy poświęcić naturę dla rozwoju? dlaczego siedem milionów ludzi miałoby umierać każdego roku z powodu zanieczyszczenia? dlaczego mamy tracić milion ludzi każdego roku z powodu wypadków drogowych? I dlaczego mielibyśmy godzić się na marnowanie lat życia na dojazdy? w związku z tym musimy przekształcić koncepcję miasta konwencjonalnego w futurystyczne" – powiedział książę Mohammed bin Salman, prezes zarządu spółki NEOM i pomysłodawca projektu The Line.

The Line – jest już kosztorys budowy

Zaprezentowana przez księcia Arabii Saudyjskiej koncepcja to już gotowy projekt nad którym zespół księcia Mohammeda bin Salmana pracował przez ostatnie trzy lata. Według twórców tego projektu budowa miasta ma kosztować od 100 do 200 miliardów dolarów amerykańskich.

Nie ma być to jednak tylko fanaberia księcia, ale także przyszłe źródło dochodów Arabii Saudyjskiej. Nowe miasta mają pobudzić gospodarkę Arabii Saudyjskiej i wyzwolić ja z zależności od przemysłu naftowego. Według pomysłodawców, The Line stworzy 380 tys. nowych miejsc pracy i wniesie 180 mld SAR do krajowego PKB do 2030 r.

Linearne miasto wymyślił Polak w latach 60-tych

Co ciekawe, projekt linearnego miasta nie jest pomysłem nowym, na który wpadł zespół Mohammeda bin Salmana. Podobną koncepcję opracował już w połowie lat 60-tych Oskar Hansen. Architekt ten uważał, że budowa miast wokół centralnego obiektu, placu powoduje. że ludzie czują się „zniewoleni”. Według niego znacznie lepszą koncepcją byłoby budowanie miast jako długich pasów.

Hansen nawet zaprezentował wizję takiej zabudowy w Polsce. Według niej przez cały kraj (od morza aż po Tatry) miały przebiegać cztery pasy-miasta, przedzielone obszarami leśnymi, rolnymi oraz terenami rekreacyjnymi, zapewniającymi mieszkańcom bezpośredni kontakt z naturą. Każdy pas miał pełnić też funkcję mieszkalną, usługową i przemysłową jednocześnie po to, żeby były one samowystarczalną tkanką miejską. Architekt twierdził, że to optymalna forma dająca jednocześnie komfortowe warunki życia jej mieszkańcom i dbająca o środowisko naturalne.