• Szeroką ofertę dla właścicieli GT86 przygotowała firma TRD
  • Ciekawą propozycję dla zwolenników modyfikacji wizualnej ma firma Wald
  • Toyota GT86, jak mało który samochód, nadaje się do zabiegów tuningowych

Kiedy w 2013 roku pojawiła się w Europie, od razu było wiadomo, że mamy do czynienia z niebagatelnym samochodem. Toyota GT86 odświeżyła nieco skostniały segment sportowych coupe, których ceny są często zawrotne. Dopracowana i opływowa karoseria jest jednocześnie elegancka, a dwulitrowy, wolnossący silnik w układzie bokser nie tylko świetnie brzmi, ale też idzie pod prąd trendowi downsizingu.

Jazda GT86 to czysta, skoncentrowana przyjemność. Im więcej jednak pokonamy nią zakrętów, tym mocniej jesteśmy przekonani, że układ kierowniczy i zawieszenie bez najmniejszego problemu poradziłyby sobie z większą mocą. Do auta łatwo się przywiązać, i to do tego stopnia, że chcemy nadać mu osobisty charakter. Wszystko to można osiągnąć, decydując się na tuning, dla którego sportowa Toyota jest wdzięcznym obiektem. W wielu miejscach na świecie wyspecjalizowane firmy opracowały zestawy specjalnie do tuningu tego modelu.

Sportowe dodatki od TRD

Szeroką ofertę dla właścicieli GT86 przygotowała firma TRD, która oferuje m.in. filtr powietrza o zwiększonym przepływie, który zapewni silnikowi dopływ większych dawek powietrza, nie zmniejszając skuteczności działania względem oryginalnego elementu. Jeśli to wydaje się być zbyt mało radykalnym krokiem, można zdecydować się na zestaw zawierający filtr, obudowę i rurę zasysającą powietrze do jednostki napędowej. Odpowiednie ukształtowanie tych elementów podnosi moc oraz maksymalny moment obrotowy silnika.

Jeśli dodatkowo chcemy zmodyfikować brzmienie jednostki napędowej, TRD oferuje wymianę końcowej części układu wydechowego na podwójny element o bardziej sportowym charakterze i świetnej prezencji. Wykonanie elementu ze stali nierdzewnej zapewnia jego długą żywotność.

Jeśli samochód już przyspiesza z odpowiednią dynamiką, warto zadbać o to, by jeszcze lepiej się prowadził i skuteczniej hamował. To ostatnie zapewniają oferowane przez TRD sportowe klocki hamulcowe. Elementy wykonane są z mieszanki wzbogaconej poliamidowo-ceramicznym komponentem, a dodatkowo – dzięki odpowiedniej obróbce cieplnej – zapewniają większą siłę hamowania już w początkowej jego fazie i niwelują zjawisko obniżania skuteczności w trakcie kolejnych, następujących po sobie hamowań.

Można zdecydować się również na bardziej sportowe sprężyny. Jak zapewnia TRD, zestaw czterech sprężyn, poprzez obniżenie samochodu o 2,5 cm, poprawia możliwości jezdne Toyoty GT86 w zakrętach, nie powodując jednocześnie spadku komfortu, który byłby odczuwalny podczas jazdy w mieście. Czerwony kolor elementów zapewnia również lepszą prezencję. Jeśli każdy zakręt traktujemy jak wyzwanie, idealnym rozwiązaniem będzie też zestaw stabilizatorów poprzecznych do przedniej i tylnej osi. Dzięki nim samochód będzie się mniej przechylać na łukach, a przednia oś będzie mniej podatna na poślizg.

Tuning Toyoty GT86 z firmą TRD można zwieńczyć wymianą felg na czarne, aluminiowe, dziesięcioramienne koła, które nadadzą autu nowy wygląd i dodadzą mu jeszcze więcej charakteru.

Modyfikacje firmy Wald

Ciekawą propozycję dla zwolenników modyfikacji wizualnej ma firma Wald. Zestaw przygotowany dla GT86 jest rzeczywiście imponujący. Nie sposób przejść obojętnie obok samochodu, wyposażonego w maskę z sześcioma wypukłymi torami, prowadzącymi powietrze przepływające po pokrywie silnika, a także bardziej rzucające się w oczy spojlery, opcjonalne, obniżone progi, cztery końcówki wydechu czy imponujące, pięcioramienne felgi. Wald ma też coś dla zwolenników modyfikacji we wnętrzu. Kierownica ze spłaszczoną górą wieńca i czerwonymi przeszyciami gwarantuje przyciągnięcie uwagi osoby na miejscu pasażera. Podobnie jak skórzane wykończenie górnej osłony zegarów.

Wald to jednak nie tylko elementy zmieniające wygląd GT86. Firma oferuje również zestaw składający się z tarcz i klocków hamulcowych. Właściwości jezdne poprawi komplet amortyzatorów i sprężyn zmieniających charakterystykę sportowej Toyoty.

Można się również zdecydować na ingerencję w oprogramowanie, sterujące pracą silnika. Dzięki wykorzystaniu rezerw jednostki napędowej możliwe jest osiągnięcie znacznie wyższej mocy.

Mechaniczny tuning od TOM’S

Jeśli te modyfikacje wydają wam się za mało radykalne, warto sięgnąć po ofertę firmy TOM'S. Japońskie przedsiębiorstwo ma w swojej ofercie kompletny zestaw do tuningu zawieszenia, hamulców czy elementów aerodynamicznych. To jednak nie wszystko.

TOM'S opracował również sprężarkę przeznaczoną do GT86. Dzięki jej zastosowaniu, sportowa Toyota osiąga moc 235 KM przy 6 000 obr./min oraz maksymalny moment obrotowy w wysokości 307 Nm przy 4 000 obr./min.

Toyota GT86, jak mało który samochód, nadaje się do zabiegów tuningowych. Japoński producent w wersji fabrycznej oddaje klientom do dyspozycji samochód o spójnej charakterystyce i sporych rezerwach. To, jak je wykorzystamy, zależy już tylko od nas.