• Tunel w Świnoujściu pod Świną to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście. Połączy na stałe wyspę Uznam z resztą Polski. Obecnie dostępne są tylko przeprawy promowe
  • Umowę w sprawie budowy podpisano w 2018 r. Inwestorem jest miasto Świnoujście. Tunel buduje konsorcjum PORR i Gulermak
  • Jednorurowa konstrukcja połączy wyspy Uznam i Wolin. W tunelu powstanie jezdnia po jednym pasie ruchu w każdym kierunku oraz dodatkowymi pasami awaryjnymi po obu stronach
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Kierowcy pojadą nową drogą dopiero w połowie przyszłego roku. Barbara Michalska, Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście ogłosiła podczas konferencji prasowej, że zgodnie z obecnie przedstawianym harmonogramem oddanie jednorurowego tunelu do ruchu powinno nastąpić jeszcze przed przyszłorocznym sezonem letnim. Jest zatem szansa, że tradycyjne wakacyjne korki w mieście przejdą już do historii.

Tunel w świnoujściu - już nie wrzesień 2022 r. Lato 2023 r.

Deklarowany termin ukończenia budowy tunelu jest już nieaktualny. Pierwotnie planowano zakończenie prac we wrześniu 2022 r. Na przeszkodzie stanęła jednak pandemia, która przyczyniła się do opóźnień w produkcji specjalnej maszyny drążącej w Chinach.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Przestój na placu budowy trwał aż 95 dni tylko z powodu problemów z produkcją i transportem niezbędnego sprzętu. Kolejne 25 dni opóźnienia to zaś konsekwencja niekorzystnej pogody, przez którą wstrzymano montaż maszyny w komorze.

Wizualizacja tunelu w Świnoujściu Foto: GDDKiA
Wizualizacja tunelu w Świnoujściu

Nowa inwestycja to jednorurowa konstrukcja z jezdnią po jednym pasie ruchu w każdym kierunku oraz dodatkowymi pasami awaryjnymi po obu stronach. Szacowana długość z drogami dojazdowymi to niemal 3,2 km. Z chwilą oddania do ruchu stanie się najdłuższym podwodnym tunelem drogowym w Polsce.

Plan orientacyjny tunelu w Świnoujściu Foto: GDDKiA
Plan orientacyjny tunelu w Świnoujściu

Budowa tunelu odbywa się przy znaczącym wsparciu unijnym. Aż 85 proc. budżetu stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (775,7 ml zł). Pozostałą kwotę do budżetu w wysokości ponad 900 mln zł dokłada miasto.