Wnętrze Volkswagena Tourana zaprojektowano w całkowicie nowy sposób. Dzięki systemowi składania foteli – Easy Fold, z uchwytami Isofix – wnętrze można dopasowywać do chwilowych potrzeb transportowych. O funkcjonalności nowego Tourana świadczy też liczba 47 schowków oraz bagażnik o pojemności 743 l (w wersji 5-miejscowej); za dopłatą auto jest też dostępne z siedmioma fotelami. Trzystrefowa klimatyzacja Pure Air Climatronic (seryjna w wersji Highline) z nowoczesnym filtrem antyalergicznym zapewnia świeże powietrze. W drugim rzędzie, na trzech siedzeniach można zamontować obok siebie trzy dziecięce foteliki.

W ofercie silnikowej do wyboru są trzy benzynowe jednostki TSI o mocy 110 KM, 150 KM i 180 KM oraz trzy diesle TDI, osiągające także moc 110 KM, 150 KM i 190 KM. Silniki spełniają normę emisji spalin Euro 6 i są do 19 proc. oszczędniejsze niż poprzednio. Tourana seryjnie wyposaża się w system Start-Stop oraz w system odzyskiwania energii hamowania. Według informacji producenta jednostka 1.6 TDI o mocy 110 KM z 7-biegową dwusprzęgłową skrzynią DSG potrzebuje średnio zaledwie 4,1 l paliwa na 100 km.

Obok seryjnego systemu, który automatycznie hamuje auto po kolizji, Touran może też być wyposażony w system automatycznej regulacji odległości od poprzedzającego auta (ACC), w system Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania w mieście (City), system wspomagający jazdę w korku, aktywny system ochrony pasażerów, system Side Assist z asystentem parkowania oraz w Trailer Assist, który ułatwia manewrowanie samochodem z przyczepą. Ponadto, nowością w Touranie jest funkcja Easy Open, dzięki której pokrywa bagażnika unosi się automatycznie, gdy osoba stojąca za autem wykona odpowiedni ruch stopą. Po raz pierwszy kierowca w Touranie ma możliwość wyboru trybu jazdy; auto wyposażono również w reflektory z diodami LED.

W nowym Touranie dostępne są cztery systemy radiowe i radiowo-nawigacyjne. Do trzech najbogatszych urządzeń multimedialnych Volkswagen przygotował system App Connect. Dzięki niemu poprzez aplikacje Car Play (Apple), Android Auto (Google) oraz MirrorLink TM większość smartfonów można zintegrować z systemem multimedialnym samochodu i korzystać z różnych aplikacji.

W podstawowej wersji nowy minivan Volkswagena kosztuje w Polsce 82 390 zł. Dzięki programowi finansowemu Easy Drive nowym Volkswagenem Touranem można wyjechać z salonu inwestując jedynie 824 zł miesięcznie w przypadku zakupu samochodu na kredyt w programie Easy Drive, przy wpłacie 20 procent wartości pojazdu, okresie finansowania 4 lata i limicie przebiegu 20 tys. km na rok.