• Na nowych osiedlach mieszkaniowych łatwiej będzie o ogólnodostępne ładowarki do samochodów elektrycznych
  • Firmy budujące nowe mieszkania inwestują m.in. w fotowoltaikę, ładowarki do aut elektrycznych, systemy do kontroli lokalu przez smartfon czy infrastrukturę dla rowerów
  • Otwartą kwestią wciąż pozostaje przygotowanie rozwiązań dla mieszkańców już wybudowanych osiedli mieszkaniowych. Tam zwykle najtrudniej o naładowanie samochodu elektrycznego 
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Deweloperzy starają się bowiem przyciągnąć uwagę klientów różnymi nowoczesnymi dodatkami. Bardzo modnym tematem stało się m.in. wyposażenie w ramach tzw. inteligentnych mieszkań z uproszczoną automatyką budynkową (zdalne sterowanie światłem, roletami czy wentylacją i ogrzewaniem) czy instalacja fotowoltaiki. Teraz pora na kolejny wabik – elektromobilność, którą interesuje się coraz więcej firm budowlanych. Tak przynajmniej wynika z najnowszej sondy "Jak technologie zmieniają osiedla mieszkaniowe" opracowanej przez serwis nieruchomości dompress.pl.

Ładowarka do auta dostępna od zaraz

Andrzej Oślizło, kierujący firmą Develia S.A (spółka buduje budynki mieszkalne i biurowe w największych miastach Polski), nie pozostawia wątpliwości. W raporcie czytamy – "Elektromobilność to przyszłość i nie ma od niej odwrotu. (…) W naszych inwestycjach stopniowo powstają miejsca parkingowe już z ładowarkami, z których mieszkańcy mogą korzystać od razu po wprowadzeniu się”. Zbigniew Juroszek, prezes firmy Atal, podkreśla zaś w raporcie: "Dużą wagę przywiązujemy także do wyposażania inwestycji w rozwiązania ułatwiające mieszkańcom proekologiczne zachowania. W wybranych inwestycjach umieszczane są stacje do ładowania elektrycznych pojazdów czy infrastruktura dla rowerzystów w tym stanowiska naprawy rowerów”.

Podobnie wypowiadają się prezesi i dyrektorzy z innych firm deweloperskich uwzględnionych w raporcie: Archicom, Aria Develompmet, Aurec Home, Bouygues Immobilier Polska, Home Invest, Nickel Development, Robyg, Ronson Development, Waryński. Wszyscy deklarują instalację ładowarek oraz wszelkie rozwiązania w ramach tzw. zrównoważonego transportu. W praktyce oznacza to więcej miejsc postojowych m.in. dla jednośladów oraz infrastrukturę dla rowerzystów. Na dodatek niektórzy planują ładowarki nie tylko w zamkniętych parkingach podziemnych, ale także zewnętrze dostępne dla wszystkich mieszkańców. Na tym nie koniec.

Hulajnogi też doładujemy

Na ułatwienia mogą także liczyć miłośnicy tzw. UTO, czyli urządzeń do transportu osobistego. Rozwijana jest bowiem sieć tzw. bateriomatów, czyli uniwersalnych stacji ładowania (wyglądem bardzo przypominają paczkomaty) dla małych pojazdów elektrycznych. Zależnie od pojazdu będzie można doładować akumulator lub wymienić na w pełni naładowany.

Patrycja Ogrodnik z Hop.City wyjaśnia: "Elektromobilność to już nie przyszłość, ale teraźniejszość. Zmiany rynkowe oraz technologiczne wymusiły na wielu branżach unowocześnione swoich projektów – m.in. branża deweloperska, która stawia sobie za cel rozwiązania w nurcie Smart. W Hop.City od lat pracujemy nad infrastrukturą ładowania oraz jesteśmy nowoczesnym bankiem energii – tworzymy zarówno Bateriomaty jak i Stacje ładowania dla hulajnóg czy rowerów elektrycznych (m.in. pod budynkiem Wave w Gdańsku). Szafy ładujące – czyli Bateriomaty – tworzymy i umieszczamy m.in. u partnerów w branży food delivery, który w ostatnim roku zmienił się diametralnie”.

Zainteresowanie deweloperów nie powinno szczególnie dziwić. W końcu nie dość, że promowanie elektromobilności wymusza obowiązujące prawo (miejsca parkingowe z opcją instalacji ładowarek i ułatwienia proceduralne w budowie stacji ładowania) to jeszcze nabywcy aut elektrycznych jawią się jako całkiem atrakcyjna grupa klientów (przede wszystkim ze względu na większą siłę nabywczą) na nowe mieszkania. Otwartą kwestią wciąż jednak pozostaje przygotowanie rozwiązań dla mieszkańców już wybudowanych osiedli mieszkaniowych. Tam zwykle najtrudniej o naładowanie samochodu elektrycznego nie wspominając już o łatwym znalezieniu miejsca postojowego.