Za pokonanie odcinka o długości 100 km francuską autostradą zapłacimy 8 euro, a opłaty pobierane są na bramkach. Podobny system pobierania opłat obowiązuje na autostradach we Włoszech, gdzie za 100 km zapłacimy 6,50 euro. W Irlandii myto za przejazd autostradą, a także przez niektóre mosty i tunele pobierane jest na bramkach. Gotówką płacimy 2-3 euro. Więcej informacji znajdziemy na stronie www.nra.ie

W Chorwacji za pokonanie 100 km zapłacimy 40 Kun, a aktualne ceny można znaleźć na stronie www.hac.hr Można także zakupić kupon na dany odcinek bez ograniczeń przejazdów. Kupon o ważności 1 miesiąca to opłata za jeden odcinek x 36.

W Macedonii zapłacimy także gotówką, a opłaty uzależnione są od długości odcinków i wynoszą od 30 do 60 denarów macedońskich.

Kierowcy przemieszczający się po Norwegii korzystają na większości odcinków z automatycznych bramek. Do jazdy po płatnych odcinkach dróg w tym kraju możemy założyć własne konto za pośrednictwem strony internetowej. Określamy w nim kwotę jaką mamy do wydania, a okres korzystania wynosi maksimum 3 miesiące. Opłaty z naszego konta ściągane są za pośrednictwem automatycznego systemu poboru. W przypadku przekroczenia naszego kredytu, dalsze opłaty pobierane są z naszej karty, którą dokonaliśmy przedpłaty. Natomiast, gdy nie wykorzystamy całej przeznaczonej kwoty, to zwrot otrzymamy maksymalnie w terminie 3 miesięcy. Jeżeli planujemy w Norwegii pobyt dłuższy niż 3 miesiące to warto posiadać tzw. AutoPASS, podczas którego rejestracji zapłacimy 200 koron norweskich. Opłat można także dokonywać na stacjach benzynowych zlokalizowanych w pobliżu bramek poboru opłat. Informacje o korzystaniu z norweskich autostrad i aktualne opłaty znajdziemy na stronie: www.autopass.no

W Portugalii płacimy za korzystanie z przejazdu autostradami i przez niektóre mosty. Jednorazowe opłaty wynoszą od 4-8 euro za pokonanie 100 km odcinka.

Kolejnym krajem, w którym opłacamy za przejazd przez niektóre mosty i tunele jest Grecja. Opłaty średnio wynoszą od 5-8 euro.

W Serbii na bramkach poboru opłat można płacić kartą kredytową, a za 100 km odcinek wydamy ok. 4,50 euro.

Pokonanie 100 km autostrady w Hiszpanii będzie nas kosztowało 7,50 euro.

Winiety autostradowe obowiązują w Bułgarii, gdzie mamy do wyboru trzy możliwości: 7-dniową za 5 euro, miesięczną za 13 euro i roczną za 34 euro. Można je zakupić na stacjach benzynowych, przejściach granicznych oraz w oddziałach Autoklubu i za pośrednictwem internetu.

Węgry winiety papierowe zamieniły na wirtualne, które można kupić na przejściach granicznych, w sklepach, na stacjach benzynowych, a także za pośrednictwem SMS. Miejsca sprzedaży oznaczone są napisami: Vigneta, e-Vigneta lub Matrica. Do kontroli należy zachować potwierdzenie o wniesieniu opłaty, które zawiera nazwę sprzedawcy, miejscowość, datę i czas zakupu oraz numer indentyfikacyjny potwierdzenia.

Węgrzy zalecają kierowcom przechowywanie potwierdzenia do 1 roku od momentu wniesienia opłaty. Za motocykl i samochód o masie do 3,5 tomy (grupa D1) zapłacimy 1650 forintów, co pozwoli nam na poruszanie się po miejscowych autostradach przez 4 dni. Natomiast 10-dniowa winieta kosztuje 2750 forintów, a miesięczna – 4500 forintów. Za roczną winietę, która jest ważna od 1.01.2011 r. do 31.01.2012 r. opłata wynosi 40 000 forintów.

W Austrii 10-dniowa winieta na samochód osobowy kosztuje 7,60 euro. Dwumiesięczna kosztuje 23 euro, a roczna 76,50 euro. Można je kupić na stacjach benzynowych.

Turyści planujący wyjazdy do Rumunii maja do wyboru cztery rodzaje winiet. Najtańsza jest 7-dniowa, która kosztuje 3 euro. Tygodniowa to wydatek 7 euro, 30-dniowa kosztuje 13 euro, a 90-dniowa 28 euro. Winiety można zakupić na stacjach paliw, na przejściach granicznych oraz za pośrednictwem internetu. Opłatą objęte są przejazdy przez mosty na Dunaju. Za przejazd z Giurgiu do Ruse zapłacimy 6 euro, za przejazd przez most w Fetesti zapłacimy 11 euro, a z Giurgiu do Vad 9 euro.

Słowacy za roczne winiety pobierają opłatę roczną 50 euro. Za miesięczną winietę zapłacimy 14 euro, a za tygodniową 7 euro. Można je kupić na stacjach paliw i na przejściach granicznych.

Słowenia wymaga od kierowców korzystających z autostrad opłat 7-dniowych, miesięcznych i rocznych w cenie odpowiednio 10, 30 i 95 euro.

W Szwajcarii od lat obowiązuje jedynie winieta o ważności 14 miesięcy, a więc od 1.12.2010 do 31.01.2012, za którą zapłacimy 40 franków szwajcarskich. Można ja kupić na stacjach paliw, pocztach, stacjach serwisowych i w niektórych urzędach celnych.