W piątek już od rana w całej południowej Polsce ma się chmurzyć. Pojawią się też opady. Padać powinien jeszcze deszcz, ale na Śląsku przed południem zacznie on przechodzić w deszcz ze śniegiem i w śnieg. Po południu i wieczorem mocno rozpada się również na wschodzie i w centrum kraju, a opady od południa zaczną powoli zanikać dopiero w nocy. Podczas gdy na południowym wschodzie zapowiadamy tylko deszcz, to na wschodzie i południu woj. dolnośląskiego, w woj. opolskim, śląskim, na zachodzie i południu woj. małopolskiego, w woj. łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim i podlaskim opady deszczu będą zamieniały się w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg.

Śnieg będzie mokry i ciężki

Opady wystąpią przy temperaturze balansującej w pobliżu 0-1 st. C. Śnieg będzie zatem mokry, gruby i ciężki. Spodziewamy się, że znacząco ograniczy widzialność. Na wielu drogach pojawi się także błoto pośniegowe. Zrobi się zatem bardzo ślisko i poruszanie się bez zimowych opon będzie niebezpieczne.

Sytuację może pogorszyć fakt, że w sobotę nad ranem, zwłaszcza na Śląsku, pojawi się prawdopodobnie niewielki mróz do -1 st. C. W takiej sytuacji woda po opadach deszczu i mokrego śniegu zacznie zamarzać, powodując oblodzenia.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Prognozy wskazują, że w pasie od Podlasia po centrum, Śląsk i zachodnią Małopolskę do sobotniego poranka spadnie średnio od 3 cm do 10 cm śniegu, a w górach jeszcze więcej.

Ile śniegu spadnie w Polsce? Foto: wxcharts
Ile śniegu spadnie w Polsce?

Nie są to wartości bardzo duże, ale biorąc pod uwagę fakt, że będą to pierwsze silne opady śniegu w tym sezonie i wystąpią akurat na początku weekendu, na drogach mogą tworzyć się duże korki i inne utrudnienia.

W kolejnych dniach prawdopodobnie utrzyma się niebezpieczna pogoda, z trudnymi warunkami na drogach. Temperatura często ma balansować między lekkimi plusami w dzień a niewielkimi minusami nocami. Nie zabraknie również opadów pod różną postacią, zarówno deszczu, deszczu ze śniegiem, jak i mokrego śniegu.

Ładowanie formularza...

Źródło: Onet/wxcharts