Nic w tym dziwnego. Trudne warunki powodowały, że jeżdżono wolniej, a więc... bezpieczniej dla życia i zdrowia.

Ogółem w ciągu trzech dni wydarzyło się 200 wypadków. Zginęło w nich siedemnaście osób, a 247 odniosło obrażenia.

Trudne warunki wpłynęły na zmniejszenie liczby kierujących po spożyciu alkoholu, ale 615 osób utraciło prawo jazdy.

Na obwodnicy Skoków samochód nauki jazdy wpadł w poślizg, obrócił się bokiem do osi jezdni a w jego bok uderzył jadący VW Transporter. 58-letni instruktor nauki jazdy został przewieziony do szpitala w Wągrowcu, gdzie niestety zmarł. 20-letnia kursantka, która prowadziła samochód, została przetransportowana śmigłowcem do jednego z poznańskich szpitali. Jej stan lekarze określają jako ciężki.

Samochód nauki jazdy miał zimowe opony.

Głogowscy policjanci z wydziału ruchu drogowego zatrzymali 39--letniego mieszkańca gminy Grębocice w trakcie pracy przy remontowanej drodze. Mężczyzna kierował maszyną po drodze publicznej. Badanie wykazało w jego organizmie 2,05 promila alkoholu. Tłumaczył się, że wypił tylko dwa piwa. W trakcie kontroli okazało się także, że mężczyzna nie ma prawa jazdy a jedynie uprawnienia do obsługi koparko- ładowarki. Wyjaśnił, że nigdy nie posiadał prawa jazdy.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwym grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci zauważyli w Pomiechówku jadący bardzo wolno samochód. Postanowili skontrolować kierowcę BMW . Ruszyli za nim z włączoną sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Kierowca nie reagował i jechał dalej. Zatrzymał się dopiero, gdy przejeżdżające główną trasą samochody uniemożliwiły mu włączenie się do ruchu.

Ten moment wykorzystali mundurowi i błyskawicznie zatrzymali kierowcę. Wyczuli od niego silną woń alkoholu. Pierwsze badanie alkomatem u 26-latka, pokazało 3,6 promila. Kolejne badania wykazały już poniżej 3 promili alkoholu w organizmie.

Policjanci sporządzili niezbędną dokumentację i zabezpieczyli prawo jazdy Piotra K. Jego samego oraz samochód przekazano jego bratu. Kierowcy może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat.

Źródło: KGP, KWP w Poznaniu; fot.: KMP w Gorzowie Wlkp.