Historia czeskiej Tatry ma swój początek w 1887 roku. Od tego czasu wyprodukowano pod tą marką wiele modeli, z których przynajmniej kilka zapisało się w historii światowej motoryzacji. Z całą pewnością były to zawsze pojazdy wyróżniające się.Na filmie można zobaczyć historię tego producenta i jego najważniejsze modele, a także premierę ostatniego, czyli Tatry 700.

Pod koniec 1994 roku Tatra rozpoczęła przygotowywać projekt nowego modelu. Miał się on znacznie różnić od swojego poprzednika, ale przy tym powinien nawiązywać do wielkiej tradycji producenta. Projekt musiał być szybko zrealizowany, ale bez finansowego i technologicznego wsparcia spółki, do której dział samochodów osobowych należał. Najważniejsze w tym okresie były zawsze samochody ciężarowe, które przynosiły profity spółce.

W 1996 roku został po raz pierwszy zaprezentowany nowy model Tatra 700, którego nadwozie było dziełem brytyjskiego designera Geoffa Wardla oraz szefa konstruktorów Tatry Milana Staroně. Wygląd karoserii i konstrukcji jasno wskazywał na to, ze jest to ewolucja poprzedniego modelu Tatra 613. Już w 1997 roku zmodernizowane zostało nadwozie i wnętrze, których autorem był artysta rzeźbiarz Jiří Španihel.

Nabywcy mogli wybrać jedną z dwóch jednostek napędowych z elektronicznym wtryskiem paliwa. Standardowa auto było napędzane benzynowym silnikiem ośmiocylindrowym chłodzonym powietrzem V8 o pojemności skokowej3495 cm³ o mocy 147, 6 kW (201 KM). Na zamówienie montowany był identyczny silnik o zwiększonej pojemności skokowej do 4360 cm³, o mocy 172 kW (234 KM).

Samochód ten produkowano niecałe dwa lata, bo w 1998 roku oficjalnie ją zakończono. W tym czasie powstały 62 egzemplarze modelu 700. Jednocześnie wraz z tym modelem skończyła się praktycznie historia produkcji samochodów osobowych wKopřivnici.

Miałem okazję wykonania krótkiej jazdy testowej ostatnim egzemplarzem, który pozostał wówczas w tej fabryce. Wówczas podejmowano próbę uruchomienia produkcji seryjnej auta dostawczego Beta, początkowo z silnikiem Skody Favorit, a później Hyundaia. Pojazd ten miał nadwozie z tworzyw sztucznych, ale także po krótkim okresie produkcję jego zakończono. Obecnie na terenie dawnej fabryki samochodów osobowych Tatra produkowane są ...pralki automatyczne.