• Już po raz 19. "tajemniczy klienci" odwiedzili salony dilerskie
  • Zbadaliśmy 345 salonów reprezentujących 24 marki samochodowe
  • 20 salonów uzyskało maksymalną ocenę 100 proc., a połowa zbadanych wypadła bardzo dobrze

"Auto Świat" już od 19 lat prowadzi największe w Polsce badanie jakości obsługi w salonach dilerów oferujących nowe samochody. Partnerem jest firma badawcza Minds & Roses. Do Wielkiego Testu Salonów wybieranych jest drogą losowania 30 proc. salonów danej marki, jednak nie mniej niż 10.

WielkiTest Salonow 2022 Foto: Auto Świat
WielkiTest Salonow 2022

Badanie przeprowadzane jest metodą "tajemniczego klienta". Specjalnie przeszkoleni audytorzy odwiedzają salony dilerskie (po uprzednim umówieniu wizyty – oczywiście anonimowo) z zamiarem kupna samochodu. Podczas wizyty sprawdzają i oceniają kilkadziesiąt parametrów w trzech głównych kategoriach: "organizacja salonu", "obsługa klienta" i "jazda testowa".

Maksymalnie salon może uzyskać ocenę 100 proc. Takich przypadków z roku na rok jest coraz więcej – polskie salony są dobrze zorganizowane, mają coraz bardziej profesjonalną obsługę, sprzedawcy potrafią rozpoznać potrzeby klientów, profesjonalnie zaprezentować auto i przygotować ofertę, zapewniają też jazdę próbną wybranym modelem auta.

W tegorocznym Wielkim Teście Salonów wynik 100-procentowy uzyskało 20 salonów, a 31 otrzymało ocenę powyżej 98 proc. W sumie na 345 zbadanych salonów połowa z nich uzyskała ocenę powyżej 90 proc. To jeden z najlepszych wyników w 19-letniej historii przeprowadzanego Testu.

I importerzy, i dilerzy przyznają, że tak dobre wyniki to w dużej mierze rezultat przeprowadzanego od blisko 20 lat Wielkiego Testu Salonów, publikacji wyników w "Auto Świecie" i na naszej stronie internetowej. Test przez lata zdobył wielki prestiż, na jego wyniki ogłaszane w połowie września czekają importerzy, dilerzy oraz Czytelnicy tygodnika. Właściciele najlepszych, wyróżnionych salonów uzyskują prawo do używania przez rok specjalnych plakietek "Salon nr 1 w Polsce", "Salon wzorowy", "Salon bardzo dobry" oraz do obrandowania nimi salonów.

Zobacz, jak w tym roku oceniliśmy poszczególne marki. Oto wyniki Wielkiego Testu Salonów 2022!