- Od 10 września 2024 r. kierowcy będą mieli jedną sprawę urzędową mniej
- Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło istotne zmiany w prawie
- Bez zmian zapisów kierowcy dostawali kary za brak prawa jazdy, mimo że już je odzyskali
- "Starzy" kierowcy w końcu będą mieli taką samą wygodę jak ci, którzy dopiero zrobili uprawnienia. W systemie będą zawarte wszystkie informacje i nie trzeba będzie chodzić do urzędu
Kierowcy mogą mieć problem przez zupełną błahostkę i urzędowe zapisy, które tylko utrudniają życie i są "spadkiem" po mniej cyfrowej przeszłości. Pokazuje to sytuacja kobiety, która została ukarana za jazdę samochodem bez uprawnień, mimo że formalnie czas kary minął.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:
- Przeczytaj także: Polscy kierowcy coraz częściej stosują metodę "na Ukraińca". Dzięki temu nie płacą mandatów
Została ukarana za brak prawa jazdy, mimo że już je odzyskała
Wszystko przez to, że po zakończeniu 3-miesięcznego okresu kary nie złożyła wniosku o zwrot dokumentu. W międzyczasie została zatrzymana przez policję, a ci w systemie odkryli, że formalnie nie zostało jej zwrócone prawo jazdy. Dowody wskazywały jednak na to, że w momencie kontroli kobieta miała już odzyskane uprawnienia.
Problemem było jednak to, że nie wystąpiła o zwrot fizycznego dokumentu prawa jazdy, które i tak nie jest wymagane podczas kontroli. RPO w kasacji do Sądu Najwyższego argumentował, że prawo jazdy nie jest dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdu, a jedynie potwierdzającym takie uprawnienie. Sąd Najwyższy przyznał rację RPO i uchylił wyrok.
- Przeczytaj także: Kolejny bat na kierowców. Konfiskata pojazdu i nawet 3 tys. zł kary
Nowi kierowcy mają "prawko" automatycznie. Inni muszą do urzędu
Podobna sytuacja miała kiedyś miejsce z kierowcami, którzy dopiero zrobili prawo jazdy. Nie mogli oni od razu wsiadać za kółko, tylko musieli czekać na odbiór blankietu. I o ile w czasach, gdy nie było cyfryzacji, było to uzasadnione, o tyle dziś nie ma racji bytu. W końcu udało się to zmienić i dziś nowi kierowcy niemal od razu mogą jeździć. Wystarczy, że informacje o prawie jazdy trafią do systemów.
- Przeczytaj także: Polscy kierowcy coraz częściej stosują metodę "na Ukraińca". Dzięki temu nie płacą mandatów
Zmiany już od 10 września
To samo będzie możliwe również dla kierowców, którzy utracili prawo jazdy, ale już minął termin jego zwrotu. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że od 10 września 2024 r. wejdzie w życie zmiana znosząca problem związany z koniecznością składania wniosku o zwrot prawa jazdy po upływie okresu kary.
– Termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, o którym mowa w art. 102 ust. 2b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców, określa się na dzień 10 września 2024 r. – zapowiedziało Ministerstwo Cyfryzacji.
Od tego dnia kierowcy nie będą musieli składać wniosków o zwrot prawa jazdy. Uprawnienia zatrzymane czasowo zostaną przywrócone automatycznie po zakończeniu kary.