Patrol ITD zatrzymał samochód przewożący cement w workach. Zamiast dozwolonych 3,5 ton auto ważyło, razem z ładunkiem, 4,7 tony.

Wygląda na to, że kierowca zatrzymanego pojazdu już nie pierwszy raz przewoził zbyt duży ładunek, rama pojazdu była bowiem popękana w kilku miejscach. Dodatkowo więc kierowcy dostało się za niesprawny pojazd.

Samochód został wycofany z ruchu, kierowcy zakazano dalszej jazdy, a inspektorzy zatrzymali jego dowód rejestracyjny. Ukarali go też mandatem w wysokości 600 zł.

Czytaj też: Stutonowy pojazd jechał przez Polskę bez zezwolenia

Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, dopuszczalna masa całkowita pojazdów dostawczych nie może przekraczać 3,5 tony. Przeciążony samochód trudniej jest kontrolować, a jego droga hamowania jest dłuższa, jest więc potencjalnym zagrożeniem na drodze.

Regularnie przekraczana dozwolona masa pojazdu wpływa też na sposób jego eksploatacji - w efekcie szybciej zużywa się ogumienie, opony są też narażone na pęknięcia w trakcie jazdy. Jak wyglądały uszkodzenia zatrzymanego przez inspektorów z Konina samochodu, można zobaczyć na załączonym filmiku.