W poniedziałek, 10 maja, kujawsko-pomorscy inspektorzy ITD w pobliżu Torunia przeprowadzili kontrolę jadącego A1 ponadgabarytowego zespołu pojazdów. Przewożono nim maszynę budowlaną, tzw. wiertnicę. 10-osiowy zespół pojazdów ważył ponad 96 ton. To o 56 ton więcej niż dopuszczalna 40-tonowa norma. Duża masa przewożonego ładunku spowodowała także przekroczenia dopuszczalnych nacisków: od 1,2 do ponad 4 ton na oś.

Czytaj także: Awaryjne lądowanie awionetki na autostradzie A1

Do przejazdu tak ciężkiego pojazdu konieczne zezwolenie kategorii V

Przewoźnik na przejazd tak ciężkiego pojazdu powinien posiadać zezwolenie kategorii V, którego wydanie wiąże się z wyznaczeniem przez zarządców dróg bezpiecznej trasy przejazdu. Umożliwia to wówczas ochronę infrastruktury budowlanej i drogowej, w tym bezpieczeństwo mostów i wiaduktów. Kontrolowany przedsiębiorca takiego zezwolenia nie miał.

Czytaj także: Tragiczny maj. Kumulacja wypadków z udziałem motocyklistów

100 ton to nie jedyny problem

Przeciążenie zespołu pojazdów to nie koniec stwierdzonych nieprawidłowości. W trakcie kontroli dokumentacji inspektorzy stwierdzili, że naczepa nie ma ważnych badań technicznych. Zestaw został skierowany na parking strzeżony, gdzie pozostanie do czasu uzyskania odpowiedniego zezwolenia i wyznaczenia przez zarządców dróg bezpiecznej trasy przejazdu. W związku ze stwierdzonymi naruszeniami przepisów o ruchu drogowym oraz przepisów transportowych wobec przewoźnika zostały wszczęte postępowania administracyjne.