Wybór światowego auta roku odbędzie się już po raz dwunasty w historii. Pierwsze trofea przyznano w 2005 roku. Miał on być alternatywą dla europejskiego COTY, które jednak cieszy się większym prestiżem.

W tym roku 72 osobowe jury wybierze laureatów w kilku kategoriach z 21 kandydatów. Do ostatecznej rozgrywki dopuszczono nowe samochody, które są już sprzedawane przynajmniej na dwóch kontynentach od początku 2015 roku do połowy 2016 roku.

Na liście poza autami luksusowymi znalazło się m.in. osiem modeli SUV i crossoverów, jedna hybryda i jeden MPV. Po dwa modele ma Subaru i Mazda. Amerykańskie korzenie plebiscytu powoduje, że nie zabrakło w nim aut sprzedawanych tylko na tym rynku jak m.in. Cadillac CT6, Chevrolet Malibu czy Nissan Maxima.

Podczas międzynarodowego salonu samochodowego w Genewie wybrane zostaną po trzy auta w każdej kategorii, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni 24 marca 2016 r. podczas salonu w Nowym Jorku. Poza głównym trofeum przyznane zostaną statuetki w kategoriach: Design, Green, Luxury i Performance.

Dotychczas najwięcej tytułów zyskały samochody takich marek jak: Volkswagen (4), Audi (2) oraz Mercedes-Benz, Nissan, Mazda, Lexus i BMW po jednym.

WCOTY 2016 – lista kandydatów
Marka/model
Audi A4
BMW X1
Cadillac CT6
Ford EDGE
Honda HR-V
Hyundai TUCSON
Chevrolet MALIBU
Jaguar XE
Kia OPTIMA
Land Rover DISCOVERY SPORT
Mazda CX-3
Mazda MX-5
Mercedes-Benz GLC
Nissan MAXIMA
Opel/Vauxhall ASTRA
Ssangyong TIVOLI
Subaru LEVORG
Subaru OUTBACK
Škoda SUPERB
Toyota PRIUS
Volkswagen TOURAN