• Kupując rzecz z drugiej ręki – nie tylko samochód – mamy obowiązek wypełnić deklarację PCC-3 i zapłacić podatek równy 2 proc. wartości auta. Ten obowiązek nie dotyczy jednak wszystkich transakcji
  • Od 1 stycznia 2024 r. wysokość kar za niedopełnienie obowiązku podatkowego drastycznie wzrośnie
  • Wzrost stawek opłat karnych ma związek z podwyżką płacy minimalnej
  • Sprzedając używane auto, także możemy podlegać pod obowiązek podatkowy. W takim wypadku transakcję trzeba uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym i wpisać do formularza PIT-36

Możesz się zdziwić, gdy po kupnie w sieci np. używanego robota kuchennego zgłosi się do ciebie urząd skarbowy. Nie zgłosiłeś transakcji? Zapłać karę.

Premier Mateusz Morawiecki bardzo dba o podwyżki płacy minimalnej, bo oznacza to – w praktyce – także podwyżki podatków i kar. Szkoda, że premier nie pamięta, aby podwyższyć dolną granicę wartości przedmiotu, która wiąże się z obowiązkiem podatkowym. To "zapomnienie" powoduje, że coraz więcej transakcji podlega opodatkowaniu, obowiązek podatkowy może pojawić się np. w chwili zakupu... używanego robota kuchennego, roweru dziecięcego itp. Oczywiście dotyczy on także motocykli, samochodów i wszelkich dóbr większej wartości. Już tłumaczę, jak to działa.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Podatek od kupna samochodu i innych rzeczy – na zgłoszenie masz tylko 14 dni!

Chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych, który płacimy, będąc osobą fizyczną i kupując dowolną rzecz o wartości przekraczającej 1000 zł od innej osoby fizycznej. Jeśli zatem kupujemy samochód, rower czy cokolwiek od firmy i dostajemy fakturę VAT, podatku od czynności cywilnoprawnych nie musimy płacić. Jeśli zaś kupujemy coś od osoby fizycznej np. przez Internet i rzecz jest warta ponad 1000 zł, mamy obowiązek zapłacić podatek.

Inflacja szaleje, próg 1000 zł nie zmienia się od lat

Tu ważna uwaga: próg wartości przedmiotu, w którym zaczyna się obowiązek podatkowy, został ustalony na 1000 zł wiele lat temu. W tamtych czasach 1000 zł było pokaźną kwotą, za takie pieniądze można było kupić nawet stary, ale jeżdżący samochód. Transakcje na rynku wtórnym dotyczące przedmiotów codziennego użytku przekraczające wartość 1000 zł były rzadkością. Ponieważ jednak inflacja winduje ceny, dziś znacznie ponad 1000 zł kosztują używane rowery, inny sprzęt sportowy, używane artykuły gospodarstwa domowego itp. Jednocześnie urzędy skarbowe uważnie przyglądają się transakcjom internetowym. Skutek: nie zgłaszając w urzędzie skarbowym kupna używanego robota kuchennego za 1100 zł czy np. stołu, możesz dostać wysoką grzywnę. Czy wiesz, że każdą taką transakcję należy zgłosić i odprowadzić stosowny podatek?

PCC-3 – jak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Aby dopełnić obowiązku związanego z podatkiem, należy po pierwsze, wypełnić deklarację podatkową PCC-3. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, można to zrobić drogą elektroniczną. Po drugie, w tym samym terminie należy zapłacić podatek, wpłacając stosowną kwotę na konto urzędu skarbowego. W przypadku umów kupna (np. samochodu) obowiązek podatkowy dotyczy kupującego albo kupujących. Sprzedającego ten obowiązek nie dotyczy.

Ile wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych?

Stawka podatku wynosi 2 proc. wartości przedmiotu. Warto zwrócić uwagę, że nie ma znaczenia kwota na umowie kupna – podatek płacimy od wartości przedmiotu, a nie od jego ceny. Cena jest podstawą opodatkowania, o ile jest zgodna z wartością przedmiotu.

Kary za spóźnienie z PCC-3 są coraz wyższe – to może być ponad 80 tys. zł!

Kara za nieterminowe złożenie deklaracji PCC-3 (nie należy jej mylić z nieterminowym zapłaceniem podatku) to od jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ponieważ od stycznia 2024 płaca minimalna ma wynieść 4242 zł, najniższa kara wynosie 424 zł, a najwyższa ponad 84 tys. zł. Kolejna podwyżka planowana jest na lipiec 2024 r. – wówczas płaca minimalna wyniesie 4300 zł, minimalna kara za spóźnienie z PCC-3 wyniesie 430 zł, a najwyższa – 86 tys. zł,