Osoba znajdująca się na pasach zawsze powinna być widoczna przez kierowcę, który musi zwracać uwagę, co dzieje się na przejściu dla pieszych i zachować szczególną ostrożność zbliżając się do niego. Często jednak zmotoryzowani zapominają o tych zasadach, a to może doprowadzić do tragedii.

Nagranie ku przestrodze

Policja ku przestrodze udostępnia nagranie jednej z niebezpiecznych sytuacji, gdzie kierowca nie zachował ostrożności i uderzył w pieszych, będących już niemal na środku drogi.

Sytuacja miała miejsce w Zielonej Górze 6 listopada w niedzielę. Kobieta jadąca Fiatem 500 przy ulicy Sikorskiego potrąciła dwie osoby. Nie próbowała omijać, a hamowanie rozpoczęła dopiero w momencie uderzenia. Nie obyło się bez obrażeń, bowiem jedno z pieszych doznało złamania ręki. Dla kierowcy oznacza to, że będzie odpowiadać za spowodowanie wypadku drogowego, a sprawa trafi do sądu. Kodeks karny przewiduje za to karę więzienia do 3 lat.

Oczywiście kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność w okolicach pasów, jednak policjanci zwracają także uwagę pieszym, rowerzystom i użytkownikom hulajnóg, by upewnić się, że przekraczanie drogi będzie dla nich bezpieczne. Podczas przekraczania drogi również cały czas kontrolować, czy jesteśmy bezpieczni. Choć przechodzący przez przejście dla pieszych mają pierwszeństwo, to pamiętajmy, że właśnie samochód może nam zrobić dużą krzywdę.