• Niezwykle ważna jest dobra widoczność, dlatego przed wyjazdem trzeba umyć szyby, lusterka i reflektory 
  • Jeśli w dalszą trasę wybieramy się mocno obciążonym samochodem, należy dostosować ciśnienie w kołach do obciążenia 
  • Warto zawczasu zatankować paliwo, aby w dniu wyjazdu ograniczyć konieczność ustawiania się w kolejce do dystrybutora 

Długa podróż samochodem w zimie stanowi spore wyzwanie. Aby bezpiecznie dojechać na miejsce, należy odpowiednio przygotować się do wyjazdu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Sprawdź ciśnienie powietrza w oponach i dostosuj je do obciążenia

Wraz z upływem czasu ciśnienie w kołach spada, dlatego tak ważna jest regularna kontrola ciśnienia powietrza w oponach. Ale na ciśnienie wpływa również temperatura otoczenia. Bardzo ważne: nie należy polegać na systemie kontroli ciśnienia w oponach ma on prawo zareagować dopiero wtedy, gdy ciśnienie spadnie do poziomu 75 proc. jego optymalnej wartości.

Jeśli jedziemy w dalszą trasę mocno obciążonym samochodem, należy dostosować ciśnienie w kołach do obciążenia w przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzeniem ogumienia, a nawet wypadkiem. Przy okazji sprawdź, czy napompowane jest także koło zapasowe.

Wyczyść szyby i lusterka, a najlepiej umyj całe auto

Przed wyjazdem w dłuższą zimową podróż należy umyć szyby, lusterka, reflektory oraz kamerę cofania. Przednią szybę trzeba umyć także od wewnątrz, starannie likwidując zacieki (dobrze sprawdza się duży, chłonny ręcznik). Dzięki temu poprawimy sobie komfort jazdy nocą, ale też w ciągu dnia, gdy jedziemy pod słońce. Jest to istotne, ponieważ zimą wcześniej zapada zmrok i widoczność jest ograniczona.

Zatankuj dzień wcześniej i jeśli to możliwe, zapakuj samochód

Najlepiej zatankować dzień wcześniej, by w dniu podróży mieć jedno zadanie mniej do wykonania.

Przy pakowaniu bagaży do samochodu najcięższe rzeczy najlepiej umieścić jak najniżej i w miarę możliwości w przedniej części bagażnika. Na wierzchu z kolei lekkie pakunki i to, co może okazać się przydatne podczas podróży.

Zadbaj o rozrywkę dla dzieci i rób regularne przerwy podczas jazdy

Jeśli jedziesz z dziećmi, zadbaj o rozrywkę dla nich (e-book, słuchowisko itp.). Inną opcją jest wyjazd o takiej porze, aby dzieci przespały jak największą cześć podróży.

W drodze rób przerwy co dwie, trzy godziny. Na stacji benzynowej możesz wypić kawę, przetrzeć szyby i reflektory w aucie, a przede wszystkim chwilę odpocząć. To zwiększa szanse na to, że dotrzesz do celu w dobrej formie.