• Na tańsze tankowanie na stacjach Orlen mogą liczyć księża, posiadacze Kart Dużej Rodziny, strażacy, żołnierze WOT, członkowie NSZZ Solidarność i inni
  • Podobną politykę rabatową mają stacje Lotos
  • Zniżki na paliwo dla księży czy członków NSZZ Solidarność są jednak wyższe niż dla dużych rodzin czy mundurowych
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Zniżki oferowane księżom wywołały tak dużą falę komentarzy, że Orlen postanowił odnieść się do sprawy. W skrócie: "To zwykła umowa biznesowa zawierana z różnymi podmiotami, jej wysokość jest negocjowana indywidualne". To, co wzbudziło zawiść internautów, to doniesienia o rabacie rzędu 16 groszy na litrze paliwa, na który mogą liczyć osoby duchowne. Przy cenie na poziomie 8 zł za litr zniżka 16 gr jest rabatem w wysokości 2 proc. Przy cenie 6,4 zł za litr rabat wynosi 2,5 proc. Dużo?

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Można w tym miejscu dodać, że z komentarzy internautów dowiadujemy się, że rabat dla osób duchownych nie jest równy, być może zależy od zdolności negocjacyjnych przedstawicieli poszczególnych diecezji. Są rabaty niższe i wyższe, jednak zniżka w wysokości 20 groszy na litrze należy do rzadkości.

Nie tylko duchowni płacą mniej

Zniżki na Orlenie mają być też zachętą do zapisywania się do NSZZ Solidarność. "Zorganizowani mają lepiej" – kusi hasło na stronach NSZZ Solidarność regionu rzeszowskiego. Związkowcy z Rzeszowa mogą liczyć na kartę BiznesTank, która uprawnia do rabatu w wysokości 8 groszy na litrze przy zakupie maksymalnie 300 litrów miesięcznie, oferta skierowana jest wyłącznie do osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Rabat jest skromny, może dlatego, że już nienowy – gdyby ktoś zatankował w miesiącu aż 300 litrów paliwa, zaoszczędzi maksymalnie 24 zł. Czasem bardziej opłaca się poszukać tańszej stacji...

Znacznie świeższa oferta obowiązująca od 2 listopada 2022 r. czeka na związkowców na stacjach Lotos. Mogą oni tankować zwykłe paliwo od 12 gr taniej (zwykłe stacje) do 17 groszy na zwyczajowo droższych stacjach MOP. Zniżki na paliwa premium to już odpowiednio 17 i 23 gr na litrze. Mając kartę wydaną "na związkowca" LPG, zatankować można ze zniżką 7 i 12 gr w zależności od stacji. Dodatkowo: 15 proc. rabatu na myjnię, 10 proc. na oleje, płyny do spryskiwacza i na ofertę gastronomiczną.

Skromne rabaty dla strażaków, żołnierzy i rodziców

Na rabaty w wysokości 8 groszy na litrze paliwa mogą liczyć żołnierze WOT oraz strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych. Na podobny opust mogą liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny – 8 groszy na litrze zwykłego paliwa i 10 groszy na litrze paliwa premium, które jednak jest sporo droższe i rzadziej wybierane przez kierowców.

Policzmy: 8 groszy na litrze przy cenie oleju napędowego rzędu 8 zł za litr stanowi rabat w wysokości jednego procenta. Jeden procent... w niektórych gałęziach biznesu tego typu rabat to wartość wręcz obraźliwa! Na pocieszenie użytkownicy KDR (identyczne warunki obowiązują na wybranych stacjach Lotos) mogą liczyć na 20 proc. zniżki w bufecie i na myjni – a to już coś.

Na kilkugroszowe rabaty na paliwo mogą liczyć zarządcy flot, różnych stowarzyszeń i instytucji – rabaty udzielane są według uznania.

W każdym prawie przypadku mowa jest jednak o zniżkach groszowych, które – pomijając może wyjątkowe rabaty w wysokości 20 groszy – są nieistotne, wręcz pomijalne. Co nie zmienia faktu, że niektóre grupy mogą czuć się wyróżnione, a inne obrażone – na tej samej "państwowej" stacji związkowiec może kupić paliwo taniej niż rodzic trójki dzieci. Taki stan rzeczy trudno jest uzasadnić i trudno go bronić.

.