Jak powstają rodzaje kolorów lakierów dla samochodów? To żmudny i czasochłonny proces. Inspiracją może być m.in. architektura i sztuka.

Szef stylistów Skody oraz były projektant Bugatti Veyrona – Jozef Kaban – w jednym ze swoich wywiadów powiedział, że designerzy muszą cały czas mieć ogólny efekt w głowie i być do przodu o jakieś pięć lat, tak by tworząc projekty samochodów, wyprzedzać nadchodzące trendy.

Problem barw może wydawać się nieco "nadmuchany", patrząc na dominujące przyzwyczajenia klientów. Jednak nie zwalnia to producentów z tworzenia wyszukanych i odważnych rozwiązań dla pasjonatów.

Jakie kolory wybierają klienci najczęściej? Wśród lakierów pojawiających się na ulicach w Polsce dominuje srebrny, czarny, biały oraz beżowy – na to wskazuje struktura sprzedaży Skody. Nie bez znaczenia również pozostaje fakt, iż ok. 70 proc. sprzedaży wszystkich nowych samochodów w Polsce to pojazdy firmowe – a we flotach próżno szukać wyszukanych konfiguracji kolorystycznych.

Spośród pojazdów, które wyjechały na polskie drogi, jest aż 17 proc. srebrnych, nieco ponad 16 proc. białych, 15,5 proc. czarnych i 8,5 proc. beżowych. Dane z polskiej centrali Skody pokrywają się ze światowym trendem. Jak wynika z raportu BASF, potentata na rynku chemii przemysłowej, od 2007 roku odsetek białych samochodów stale rośnie i obecnie stanowi aż 30 proc. Na podium jest wraz z czarnym i srebrnym. Te trzy kolory zaspokajają blisko 75 proc. rynku nowych pojazdów.

- Kolory achromatyczne, takie jak czarny, srebrny i biały "zachowują się" w sposób szczególny dzięki odpowiednio dopasowanym efektom specjalnym. Geometria nadwozia zyskuje wizualnie, a kolory prezentują się w nowym świetle - wyjaśnia Mark Gutjahr, szef pionu Automotive OEM Color Design BASF w Europie.

O ile po tę paletę barw klienci sięgali w ostatnich latach z taką samą częstotliwością, istotne zmiany zaobserwowano w wyborach dokonywanych z palety barw chromatycznych. Tu wyraźnie widać, że najpopularniejszy na europejskich drogach jest niebieski. I to w przypadku wszystkich rodzajów samochodów. Częściej spotkamy również czerwony i brązowy, przy czym ten ostatni głównie nakładany jest na SUV-y, zaś krwisty na małe kompakty.

Najczęściej wybierane kolory samochodów
Najczęściej wybierane kolory samochodów

Jednak kolor samochodu ma również wpływ na nasze wydatki. Jedna z firm ubezpieczeniowych wskazała, że czerwone są nie tylko – zgodnie z powszechnym przekonaniem – najszybsze, ale też najczęściej uczestniczą w zdarzeniach drogowych. Kierowcy dużo częściej popełniają wykroczenia oraz są sprawcami wypadków. Po drugiej stronie tego samego wektora są właściciele aut niebieskich. Ci jeżdżą spokojniej i prawie w ogóle nie powodują kolizji.

I to nie tylko statystyczne fanaberie. Wpływ koloru na szkodowość pojazdów była tak duża, że jeszcze 2 lata temu prawie wszystkie firmy ubezpieczeniowe miały wprowadzić - lub uruchomiły testowo - taryfikację ze względu na barwę lakieru. Zrezygnowano jednak z tego, kiedy ustawa nakazała kierowcom jeździć całą dobę z włączonymi światłami.