Auto Świat Wiadomości Aktualności Kartka za wycieraczką pozostawionego samochodu. Po tygodniu zniknął z ulicy

Kartka za wycieraczką pozostawionego samochodu. Po tygodniu zniknął z ulicy

Przez kilkanaście miesięcy przy jednej z bocznych ulic na Pradze Południe w Warszawie był zaparkowany czarny SUV. Minęła jesień, więc auto przysypały liście. Potem przyszła zima, która również dała mu się we znaki. Na wiosnę wyglądał więc bardzo źle i nadal stał dokładnie w tym samym miejscu. W końcu za wycieraczką pojawiło się pismo z foliowej koszulce.

Pismo o konieczności usunięcia pojazdu
Auto Świat
Pismo o konieczności usunięcia pojazdu
  • Czarny SUV przez długi czas stał zaparkowany na jednym z warszawskich osiedli. Nie był wrakiem, ale był nieużywany i zajmował miejsce parkingowe
  • Za wycieraczką pojazdu pojawiło się pismo z nakazem jego usunięcia pod groźbą odholowania na koszt właściciela
  • Zasady usuwania samochodów reguluje m.in. ustawa Prawo o ruchu drogowym
  • Ostatecznie porzucony pojazd przechodzi na własność gminy, następnie może trafić na złom lub na sprzedaż

Nie był to stary samochód – Toyotę RAV4 trzeciej generacji produkowano w latach 2005-2012. Nie był też wrakiem wrośniętym w ziemię ani porośniętym roślinnością. Pojazd był kompletny, miał koła i szyby, nie było widać żadnych wycieków płynów eksploatacyjnych, jednak jego ogólny stan wizualny i zardzewiałe tarcze hamulcowe wskazywały, że nie był używany od bardzo dawna. Kierowca prawidłowo nim zaparkował i z niewiadomych przyczyn po prostu pozostawił na ulicy. W środku znajdowały się jakieś przedmioty — poinformował nas czytelnik.

Pewnego dnia za wycieraczką samochodu pojawiło się pismo o konieczności usunięcia pojazdu pod groźbą odholowania go na koszt właściciela lub posiadacza. Najprawdopodobniej w końcu ktoś zainteresował się pojazdem zajmującym cenne w tej lokalizacji miejsce parkingowe i zgłosił go do Zarządu Dróg Miejskich lub Straży Miejskiej, która podjęła czynności.

Dalej możliwości były dwie: właściciel sam zabrał toyotę lub została ona odholowana na parking strzeżony po upływie wskazanego terminu siedmiu dni.

Pismo o konieczności usunięcia pojazdu
Pismo o konieczności usunięcia pojazduŻródło: Auto Świat

Porzucony samochód na ulicy: co mówi prawo?

Art. 50a ust. 1. Prawa o ruchu drogowym:

Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Warszawska Straż Miejska zwraca uwagę na miejsce pozostawienia samochodu. Przytoczone przepisy Prawa o ruchu drogowym o usuwaniu pojazdów obowiązują na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu (art.1 ust.1 pkt 1).

Jeśli wrak stoi na drodze wewnętrznej (osiedlowej, dojazdowej) lub na prywatnym terenie (parkingu, placu), strażnicy nie mają podstaw prawnych do wydania dyspozycji jego usunięcia. Wyjątkiem jest realne zagrożenie bezpieczeństwa (art. 1 ust.2 pkt 1), np. podczas interwencji straży pożarnej. Służby apelują w tej sprawie do zarządców, aby tworzyli organizację ruchu na drogach niepublicznych.

Porzucony samochód na ulicy w Warszawie
Porzucony samochód na ulicy w WarszawieŻródło: Auto Świat

Przejęty pojazd może zostać sprzedany

Kiedy dojdzie do odholowania pojazdu, trafia on na parking strzeżony. Właściciel, posiadacz lub osoba upoważniona w oświadczeniu ma sześć miesięcy na jego odbiór. Może to zrobić po opłaceniu kosztów odholowania i przechowywania. Jeśli tak się nie stanie, pojazd przechodzi na własność gminy lub miasta.

Art. 50a ust. 2. Prawa o ruchu drogowym brzmi:

Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

Jeśli odholowany z ulicy pojazd rzeczywiście jest wrakiem, trafia na złom. Jeśli jednak jego stan techniczny jest zadowalający, nie wymaga wielu napraw, nowy właściciel może wystawić go na sprzedaż, zamiast kierować do kasacji. Tak od kilku lat postępuje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, ogłaszający przetargi na zakup przejętych pojazdów.

Dowiedz się więcej: Warszawa sprzedaje porzucone samochody. Są "perełki"

Od 2021 do połowy 2024 r. sprzedano już 189 takich samochodów za kwotę ponad 1,4 mln zł. Środki trafiają na remonty dróg.

Autor Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków