Tablice rejestracyjne to obowiązkowy element każdego pojazdu mechanicznego, służący do jego identyfikacji. Wydawane przez odpowiednie organy państwowe, zawierają unikalny ciąg znaków, który pozwala na przypisanie pojazdu do konkretnego właściciela. Ich wygląd, format i sposób mocowania regulowane są przepisami prawa, a wszelkie zmiany, podrabianie lub użycie nielegalnych tablic są surowo karane, ponieważ mogą służyć do ukrywania tożsamości pojazdu bądź unikania odpowiedzialności prawnej.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPrzerobił tablicę rejestracyjną. Sąd go uniewinnił
We Włoszech pewien mężczyzna postanowił jednak zmodyfikować taką tablicę w aucie należącym do jego żony, ale które on prowadził. Policjanci zauważyli wyraźnie zmodyfikowaną tablicę rejestracyjną – litera "D" została przerobiona na "B" za pomocą czarnej taśmy klejącej. Sprawa trafiła do sądu w Mediolanie, gdzie mężczyźnie postawiono zarzuty oszustwa i wszczęto wobec niego postępowanie karne.
Włoskie media podają, że po wielomiesięcznym postępowaniu włoski sąd uniewinnił kierowcę. Chociaż prokurator wyraźnie domagał się kary finansowej, sąd uznał, że zamiana liter mogła być żartem ze strony innych osób i że nie ma dowodów na celową manipulację ze strony oskarżonego.
Manipulowanie przy tablicy rejestracyjnej. Co mówią polskie przepisy?
W Polsce w październiku 2023 r. zaszły w tej kwestii zmiany w przepisach. Zgodnie z aktualnym prawem, za celowe manipulowanie numerami rejestracyjnymi lub podrabianie tablic grozi kara nawet do 5 lat więzienia.
Kodeks karny mówi, że osoba, która podrabia lub przerabia tablicę rejestracyjną pojazdu, który jest dopuszczony do ruchu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Dodatkowo taka sama kara przewidziana jest dla osoby, która używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, czy też używa jej jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej.