• Wybrane funkcje samochodu można aktywować na okres od 1 do 6 miesięcy, rok, 3 lata lub na stałe
  • W ramach opcji można aktywować m.in. matrycowe światła LED czy asystenta świateł drogowych
  • Każdy użytkownik może skorzystać z płatnego próbnego miesiąca. Jest to możliwe w ciągu pierwszych 6 miesięcy od zakupu auta
  •  Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

W lutym 2021 r. rusza w Polsce program Audi „funkcje na żądanie”. To możliwość aktywowania różnych funkcji samochodu już po wyjeździe z salonu sprzedaży. Dla użytkowników nowych modeli A4, A5, A6, A7, Q5, Q7 i Q8 (produkcja od połowy 2020 roku) oznacza to tyle, że kupili auta z dość bogatym wyposażeniem, którego część pozostaje wyłączona do czasu wykupienia stosownego abonamentu.

Wybrane funkcje samochodu można aktywować na okres od 1 do 6 miesięcy, rok, 3 lata lub wykupić na stałe (czyli właściwie dożywotnio). Im dłuższy okres, tym stawka rośnie. Choć jeszcze nie ujawniono polskiego cennika, to sprawdziliśmy ofertę, z której można już korzystać w Norwegii. Za 14 norweskich koron (czyli ok. 5 zł) można aktywować na miesiąc jedną z wybranych funkcji. Oczywiście można aktywować tyle funkcji, ile potrzebujemy, ale wówczas rachunek odpowiednio rośnie.

Na co można liczyć w Norwegii za 5 zł? Na liście dla Audi A4 znalazły się takie opcje jak: interfejs dla smartfonu, nawigacja MMI Plus, cyfrowe radio DAB, asystent parkowania, matrycowe światła LED, pakiet bardziej zaawansowanego oświetlenia czy asystenta świateł drogowych. Nietrudno zatem wyobrazić sobie domowy rodzinny dialog przed wakacyjnym wyjazdem – „synu, kupiłem abonament na lepsze światła, by bezpieczniej podróżować w nocy”.

Oczywiście tak niedroga oferta jest jednorazowa. Z taniego miesiąca na próbę można skorzystać tylko raz w ciągu pierwszych 6 miesięcy od zakupu auta. Później już pozostaje skorzystać z innych wyżej wycenionych opcji. Wszystkie łączy jedna zasada – działają tak długo, jak aktywny jest abonament przypisany do danego egzemplarza auta. To oznacza, że sprzedając używane Audi funkcje będą działać tak długo na ile je wykupiono. Nietrudno zatem zgadnąć, że już w niedalekiej przyszłości pojawią się ogłoszenia używanych Audi opisane jako „bogata wersja, ale wymaga aktywacji”.

Sam proces zakupu jest banalnie prosty. Wszystkie funkcje kupujemy poprzez aplikację MyAudi. Producent zastrzega, że wszystko powinno odbyć się w ciągu kilku minut, o ile znajdujemy się z aplikacją i autem w zasięgu sieci telefonii komórkowej. Maksymalny czas oczekiwania wynosi do 2 godzin. Bez względu jednak na to ile będziemy musieli poczekać, trzeba jeszcze spełnić jeden wymóg – uruchomić ponownie auto, by funkcje zaczęły działać. Ale to akurat żaden problem.