O akcesoriach zwykle pamiętamy na szarym końcu. Tuż przed wyjazdem przypominamy sobie, że przyda się uchwyt na tablet, nowa ładowarka, pojemny pendrive na muzykę czy jakikolwiek zestaw głośnomówiący. Oto kilka praktycznych dodatków, które warto mieć ze sobą nie tylko w trakcie wakacyjnych podróży, ale przez cały rok albo nawet dłużej…

Wideorejestrator

Na rynku jest ich tak dużo, że trudno wskazać jeden. Wybraliśmy zatem dwie nowości z wyższej półki, które są dobrym przykładem tego w którą stronę ewoluują kamery samochodowe. Oba produkty wyposażono w łączność WiFi, by nie tylko łatwiej korzystać z kamery ale przede wszystkim w razie potrzeby zyskać dostęp do zdjęć. W obu zastosowano nowy sensor optyczny Sony Starvis, który z powodzeniem stosowano w urządzeniach do monitoringu. Sensor ma poprawić jakość obrazu szczególnie przy gorszym oświetleniu co jest piętą achillesową wielu współczesnych kamer. Mile widziane są takie dodatki jak systemy wspomagające kierowcę: ostrzeganie o ryzyku najechania oraz przekroczeniu pasa ruchu. Przyda się również alarmowanie o zbliżaniu się do fotoradaru.

MIO MiVue 792
MIO MiVue 792

Nowe MIO MiVue 792 WIFI Pro ma zastąpić część kamer z serii 600. Bogato wyposażony model kosztuje 799 zł.

DOD RC500S
DOD RC500S

Tajwański DOD z sensorem Sony Starvis Cmos to kamera premium. System optyki z sześcioma soczewkami, wykrywanie ruchu, łączność WiFi – wszystko w standardzie. Cena wysoka: 1600 zł!

Zestaw głośnomówiący

Koniec żartów. W wielu krajach korzystanie z telefonu w trakcie jazdy jest zabronione jeśli w przypadku kierowcy wymaga to np. trzymania przy uchu. Zważywszy na to, że przeciętny zestaw głośnomówiący kosztuje mniej niż mandat to lepiej mieć pod ręką dobre urządzenie. Może to być przenośny model połączony z transmiterem FM jak Xblitz X300 (wpinany do gniazda zapalniczki) lub bardziej zaawansowany jak Sony RM-X7 podłączany do samochodowego systemu audio poprzez powszechnie stosowane gniazdo AUX.

Sony RM-X7BT_Bluetooth
Sony RM-X7BT_Bluetooth

Sony RM-X7 z wygodnym łączeniem poprzez NFC i sterowaniem funkcjami aplikacji Waze (wzajemne ostrzeganie kierowców). Cena: 249 zł.

xblitz_x-300
xblitz_x-300

Xblitz X300 łatwo podłączyć do zasilania: wystarczy wetknąć do gniazda zapalniczki. Z radiem połączy się poprzez funkcję transmitera FM. Cena: 99 zł

Alkomat

Nad przydatnością alkomatu w samochodzie można się długo zastanawiać. Jedno nie ulega przy tym wątpliwości – jeśli od czasu spożycia alkoholu minęło już bardzo dużo czasu a wciąż nie jesteście pewni czy możecie już rozpocząć jazdę warto skorzystać z alkomatu. Jeśli nie będzie to profesjonalny tester jaki użytkuje Policja to zawsze można skorzystać z podręcznego produktu, który podlega regularnej kalibracji i jest użytkowany zgodnie z instrukcją obsługi (np. nie dokonujemy pomiary tuż po wypiciu alkoholu).

xblitz_alkomat
xblitz_alkomat

Elektrochemiczny alkomat z kompletem wymiennych ustników: Xblitz AlControl – cena 299 zł.