Android trafia do samochodu? Tak, ale nie jako system operacyjny auta. Google w końcu pokazał jak ma wyglądać projekt Androida w samochodzie: Android Auto. Rozwiązanie, które ma ułatwić integrację telefonu z samochodem. Czy to coś nowego? Nie. To odpowiedź Google na istniejący system MirrorLink oraz nadchodzący Apple CarPlay.

Jak działa Android Auto? Po prostu podłącz telefon do radia samochodowego: kablem USB. Oba urządzenia muszą być oczywiście kompatybilne z Android Auto. Dzięki połączeniu na ekranie w samochodzie zobaczysz odpowiednio dostosowane i wyselekcjonowane aplikacje z telefonu. A co to znaczy odpowiednio dostosowane? Mają spełniać standard trybu samochodowego. Czyli w założeniu możliwie najłatwiejsze w obsłudze i czytelne. A jakie aplikacje?

Amerykanie deklarują, że na pewno będzie to nawigacja na mapach Google a także odtwarzacz muzyki z Google Play. Ponadto udany system wyszukiwania głosowego oraz powiadomienia Google Now: bardzo przydatne jeśli tylko zostaną dobrze skonfigurowane. Zapowiedziano również udostępnienie trybu samochodowego dla innych programów takich jak Stitcher Radio oraz iHeart Radio. Aplikacjami będzie można sterować poprzez ekran dotykowy w samochodzie lub przyciskami na desce rozdzielczej lub w kierownicy.

Jak będzie wyglądać Android Auto? Aplikacje będą dostosowane do wygodniejszej obsługi w samochodzie. A czy do ich wyglądu będzie dopasowane menu radia? Audi deklaruje, że wprowadzając Android Auto nie zmieni wyglądu swojego systemu MMI, do jakiego przyzwyczaili się użytkownicy. Wybierając jednak opcję połączenia z telefonem pojawi się kolejne menu zintegrowane z wyglądem dotychczasowego interfejsu Audi.

Gdzie skorzystasz z Android Auto? W wielu samochodach, które pojawią się w najbliższej przyszłości. Lista producentów, którzy wspierają sojusz OAA i Android Auto wyraźnie się wydłużyła od czasu pierwszej prezentacji w styczniu. Na liście m.in. Audi, Fiat, Ford, GM, Honda, Hyundai, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Renault, Seat, Skoda, Subaru, Suzuki, Volkswagen i Volvo. A jeśli nie chcesz kupować nowego samochodu? Zawsze możesz zmienić radio na lepsze. Wprowadzenie funkcjonalności Android Auto deklarują tak znane firmy jak m.in. Alpine, Clarion, Harman, JVC Kenwood, Panasonic, Parrot i Pioneer.

A kiedy skorzystasz z Android Auto?  Pierwsze samochody mają się pojawić jeszcze w tym roku. Wraz z premierą nowego rozwiązania Audi zadeklarowało, że wszystkie nowo prezentowane modele samochodów z gamy 2015 będzie wyposażonych w nowe rozwiązanie. Podobną deklarację złożył Hyundai z zastrzeżeniem, że funkcja pojawi się w wybranych modelach z rocznika 2015 wyposażonych w system multimedialny AVN. Wśród nich będzie nowa Sonata. W przyszłym roku mają się także pojawić pierwsze modele Hondy.