Funkcja Android Auto to odpowiedź Google na MirrorLink oraz Apple CarPlay. Powstała po to, by wykorzystać aplikacje z telefonu z systemem Android na kompatybilnym radiu samochodowym. Dla kierowcy oznacza to tyle, że programy z telefonu, takie jak nawigacja Google, serwis muzyczny Spotify, radio Stitcher, prognoza pogody i wiele innych będzie on mógł obsługiwać poprzez duży ekran w konsoli samochodu.  Niestety, na razie funkcja nie jest oficjalnie dostępna w Polsce, a samej aplikacji nie można pobrać ze sklepu Google Play.

Jest jednak rozwiązanie. Na stronach renomowanych zagranicznych czasopism komputerowych można łatwo znaleźć linki do pobrania aplikacji w formie pliku zapisanego jako .apk. Wystarczy go pobrać na swój telefon i rozpocząć automatyczną instalację programu. By zainstalować aplikację spoza sklepu Google Play, wystarczy tylko w ustawieniach smartfona wybrać odpowiednią opcję (dopuszczenie programów spoza oficjalnego sklepu z aplikacjami). Tylko tyle i aż tyle.

Czy warto instalować Android Auto na swoim telefonie? Warto, jeśli w waszym samochodzie jest kompatybilne radio. Obecnie w najbardziej komfortowej sytuacji są nabywcy samochodów takich marek jak Audi, Seat, Skoda i VW. W nich najłatwiej o radioodtwarzacz dostosowany do współpracy ze smartfonem z Androidem. Co ważne, nawet w tak popularnych i niedrogich modelach jak Fabia, Ibiza czy Octavia kompatybilny sprzęt był i jest łatwo dostępny i nie wymaga wysokiej dopłaty.

Android Auto w codziennym użytkowaniu jest dość łatwym w obsłudze systemem. Telefon podłączamy kablem USB do radia, a następnie w menu sprzętu samochodowego wybieramy opcję Android Auto. Po chwili zobaczymy główny ekran menu z dostępem do różnorodnych aplikacji oraz książki telefonicznej i klawiatury do wyboru numeru rozmówcy.

W codziennym użytkowaniu przyda się nawigacja Google, serwis pogodowy, a także aplikacje do słuchania muzyki (Spotify) oraz audycji radiowych (Stitcher). Co ważne, dzięki połączeniu USB bateria jest cały czas ładowana, więc po opuszczeniu samochodu możemy korzystać ze smartfona przez długi czas.

Czy Android Auto może nam sprawić niemiłą niespodziankę? W trakcie testów rzadko się zawieszał, zdarzało się jednak, że przestawał działać w chwili, gdy w telefonie zaktualizowano oprogramowanie. Wówczas całą procedurę instalacji trzeba przeprowadzić od nowa. Wyszukać i pobrać najnowszą wersję aplikacji, a następnie wgrać do smartfona. I tak do czasu, aż Google nie udostępni oficjalnie programu w naszym kraju.