Ile subwooferów można zmieścić w małym samochodzie dostawczym? Rockford Fosgate twierdzi, że wystarczy 6 + 2. Tyle bowiem zmieścił w niewielkim Fordzie Transit Connect. To najnowszy samochód demonstracyjny znanej amerykańskiej marki. I jeden z najbardziej nietypowych. W samochodzie zainstalowano bowiem dwa niezależne od siebie systemy: jeden dla siedzących z przodu a drugi dla publiczności na zewnątrz.
6 subwooferów: każdy po 38 cmAmerykański Rockford Fosgate stworzył nowy samochód demonstracyjny nazwany mini SoundLab. Nazwa mini nie jest bez powodu. Transit Connect to niewielki samochód dostawczy. Jest jednak wystarczająco pojemny by zmieścić 6 nowych subwooferów. I to nie małych: każdy głośnik to wersja 15 calowa. Innymi słowy to wersje z membranami 38 cm!
Nie trudno się dziwić, że samochód przeznaczono do zabawy z jak najgłośniejszą muzyką. Niewielka kubatura umożliwia uzyskanie większego poziomu SPL (Sound Pressure Level – poziom ciśnienia akustycznego). A na tym najbardziej zależało instalatorom. Wszystko jednak w granicach rozsądku. Na wszelki wypadek w samochodzie umieszczono dwa przyciski awaryjne – do błyskawicznego wyciszenia dźwięku, w sytuacji kiedy słuchacze sięgnęli by granicy wytrzymałości. W końcu z systemem o sumarycznej mocy 3600 W nie ma żartów.
2 miesiące pracNa wykonanie instalacji zespół miał 2 miesiące. Wydawać by się mogło, że to wystarczająco dużo czasu. Ale nie w przypadku samochodu demonstracyjnego. Prace trwały dniami i nocami. W zamierzeniu instalatorów cały system miał wytrzymać bardzo intensywną eksploatację: by mógł bez problemu jeździć z imprezy na imprezę, bez potrzeby postoju w serwisie. Zważywszy na to, że podczas każdej imprezy miał grać nadzwyczaj głośno, cała zabudowa musiała być wykonana wyjątkowo solidnie. Znacznie masywniej niż w przypadku tradycyjnych instalacji do zawodów sound off (najlepsza jakość dźwięku).
Jakość dźwięku? Żart czy poważnie?Sam Rockford Fosgate twierdzi, że instalatorzy zadbali także o jakość dźwięku. Ale to bardziej slogan, bo hasło jakość dźwięku ujęto w cudzysłów. Niemniej przynajmniej teoretycznie zadbano o to, by można było w miarę przyjemnie posłuchać muzyki z przodu. Na potrzeby bardziej wymagających słuchaczy zastosowano dwa 25 cm subwoofery z serii T0 i dwie pary zestawów dwudrożnych T3. A źródło dźwięku? Cóż, Rockford Fosgate ugiął się pod presją czasu i wybrał nietypowe rozwiązanie. Zamiast tradycyjnego radioodtwarzacza samochodowego wybrał mały tablet: iPad Mini. Taki sam tablet jest też źródłem dźwięku dla systemu SPL. Czyżby to pierwszy znak nowego trendu - tradycyjne radio w samochodzie trafia do lamusa?
Zestaw audio w kabinie kierowcyŹródło dźwięku: Apple iPad MiniWzmacniacze Rockford Fosgate: Power T600-2, Power T1000-1bdCPZestaw głośników Rockford Fosgate: 2x Power T3Zestaw subwooferów Rockford Fosgate: 2x T0 10”
Zestaw audio w tylnej częściŹródło dźwięku: Apple iPad MiniWzmacniacze Rockford Fosgate: Punch P600X4, 3x Punch P1000X1bdZestaw głośników Rockford Fosgate: 2x Punch Pro 1.5”, 4x Punch Pro 8”Zestaw subwooferów Rockford Fosgate: 6x Punch P3 15”
Galeria zdjęć
Ford Transit Connect posłużył za podstawę do budowy nowego samochodu demonstracyjnego Rockford Fosgate. Samochód bierze udział w tournee po USA.
Na wszelki wypadek zainstalowano przyciski które przydają się w sytuacjach awaryjnych: kiedy robi się zbyt głośno dla słuchaczy możnaod ręki zatrzymać odtwarzanie muzyki i wyciszyć system.
6 masywnych subwooferów Rockford Fosgate to modele z kolekcji Punch P3. Każdy wyceniony przez producenta na 360 dolarów amerykańskich.
To już znak czasów. Zamiast radia samochodowego jest iPad Mini. W Fordzie zastosowano dwa tablety: jeden na przód a drugi do systemu SPL w tylnej części.
Amerykański Rockford Fosgate stworzył nowy samochód demonstracyjny nazwany mini SoundLab. Nazwa mini nie jest bez powodu. Transit Connect to niewielki samochód dostawczy. Jest jednak wystarczająco pojemny by zmieścić 6 nowych subwooferów.
Centrum sterowania wraz ze wzmacniaczami. Na wyświetlaczach można m.in. zobaczyć napięcie instalacji i temperaturę wzmacniaczy.
W Fordzie prócz subwooferów wykorzystano również 8 calowe głośniki średnioniskotonowe. Zmieszczono 2 pary.
Każdy z subwooferów to wersja 38 cm. By je odpowiednio rozruszać wykorzystano cyfrowe monobloki.
W Fordzie wykorzystano głośniki z dwóch najsłynniejszych kolekcji Rockford Fosgate: Punch i Power.
W samochodzie zmieszczono łącznie 6 wzmacniaczy z dwóch serii Rockford Fosgate: Punch i Power. Sumaryczna moc systemu to 3600 W.