Technologia Bluetooth staje się coraz popularniejsza. Trudno się dziwić, skoro rosną kary za używanie telefonu w samochodzie w sposób niezgody z przepisami ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Stąd dla wielu firm to okazja do zarobku. Nie dziwi zatem, że prócz marek znanych od lat z akcesoriów GSM za zestawy głośnomówiące Bluetooth wzięły się także firmy, które do tej pory nie miały dużego doświadczenia z akcesoriami do telefonów komórkowych: Blaupunkt i TomTom.

Blaupunkt sukcesywnie tworzy całą gamę zestawów Bluetooth. Część z nich jest dość podobna do produktów innych marek (np. BT Drive Free 211 czy 111), co pozwala przypuszczać, że Niemcy korzystają z gotowych rozwiązań oferowanych przez fabryki w Azji. Oczywiście nic w tym złego, szczególnie gdy produkt sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Blaupunkt BT Drive Free 411Nowy zestaw głośnomówiący (oficjalna premiera podczas targów IFA 2012 w Berlinie) kojarzy się ze słynnymi bezprzewodowymi pilotami Blaupunkta mocowanymi do kierownicy. Sprzęt mocuje się elastycznym rzepem do koła kierownicy. Niemcy chwalą się, że urządzenie jest dość małe (wymiary 46 x 36 x 95 mm), więc bez problemu można je dopasować do każdej kierownicy.

W wyposażeniu uwzględniono multipoint, czyli możliwość jednoczesnego połączenia z dwoma telefonami. Zestaw zapamiętuje osiem telefonów i automatycznie łączy się z dwoma, które ostatnio sparowano. Wielofunkcyjny przycisk służy do odbierania i kończenia połączeń a także aktywacji głosowego wybierania rozmówcy i ponownego wybierania numeru. Wbudowana bateria litowo polimerowa powinna wystarczyć bez potrzeby ładowania na nie więcej niż 7 godzin rozmowy i 300 godzin w trybie czuwania.

Przewidywana cena: poniżej 50 euro.

TomTom Car KitPomysłowy uchwyt z wbudowanym zestawem głośnomówiącym: tak można w skrócie opisać konstrukcję firmy TomTom. Car Kit jest oferowany w 2 wersjach: uniwersalnej (do telefonów kompatybilnych ze złączem Micro USB) i przeznaczonej do współpracy z telefonami z rodziny iPhone (wszystkie modele). Przystosowano go do montażu do osłony przeciwsłonecznej, poprzez przyssawkę do szyby lub do deski rozdzielczej przy użyciu podstawki.

Uchwyt wyposażono w złącze do ładowania baterii (ładowanie prądem 1A 5V) oraz moduł Bluetooth z profilami HFP (tryb głośnomówiący) i A2DP (możliwość słuchania muzyki z telefonu). Sprzęt przystosowano do jednoczesnego połączenia dwóch telefonów. W tylnej ściance zmieszczono głośnik o mocy 2 W. Co ciekawe zastosowano oddzielny przewodowy wysuwany mikrofon, który standardowo mocowany jest do uchwytu. Można jednak wykorzystać przedłużacz (w komplecie z zestawem), dzięki któremu mikrofon mocuje się bliżej kierowcy by poprawić jakość odbioru. TomTom dodał jeszcze fajny gadżet: obejmy do przymocowania kabla, by nie przemieszczał się po desce rozdzielczej.

Cena uchwytu w podstawowej wersji (smartfony i iPhone): 429 zł.Cena wersja dla iPhone z aplikacją nawigacyjną z mapami Europy Wschodniej: 629 zł.

Jaki przenośny zestaw głośnomówiący wybrać dla siebie?