Co roku w połowie lutego w Barcelonie odbywają się największe targi branży mobilnej. Światowe premiery mają tam nowe modele telefonów, systemów łączności, a także akcesoriów Bluetooth. Tuż przed tegoroczną imprezą poznaliśmy nowe rozwiązania systemów zaprojektowanych m.in. do używania w samochodzie. Jako pierwsze pokazały się Jabra i Nokia.

Obie firmy zaprezentowały dwa rodzaje zestawów Bluetooth: przenośne głośniki oraz słuchawki. To najpopularniejsze produkty do używania w samochodzie. Słuchawki cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na niską cenę zakupu. Najtańsze modele kosztują bowiem zaledwie kilkadziesiąt złotych. Tyle wystarczy, by odbierać przychodzące połączenia i korzystać z dodatkowych opcji telefonu, takich jak wybieranie głosowe numeru zapisanego w książce telefonicznej.

Nieco więcej trzeba wydać na przenośne głośniki Bluetooth, czyli najbardziej uniwersalne rozwiązanie problemu dotyczącego bezpiecznego korzystania z telefonu w samochodzie. Markowe zestawy można kupić za nieco więcej niż 100 zł. To zaledwie połowa sumy, jaką należy przeznaczyć na mandat za „ręczne” korzystanie z telefonu w trakcie prowadzenia samochodu. Nie dziwi zatem, że niedrogi sprzęt cieszy się dużym wzięciem. W zeszłym roku sprzedano prawie 34 miliony monofonicznych zestawów Bluetooth, z czego ok. 12 milionów przypadło na całą Europę.

Według najnowszych prognoz sprzedaż systemów Bluetooth będzie rosnąć z roku na rok. W 2014 roku szacuje się, że na całym świecie użytkownicy kupią 45 milionów takich urządzeń, jest więc o co walczyć. Czekają nas zatem bardzo interesujące lata obfitujące w premiery Bluetooth.

Głośniki Bluetooth - Jabra ma się czym chwalić. Prócz nowego zestawu Cruiser 2, który już można kupić w Polsce, Duńczycy zaprezentowali bardzo zaawansowany system Freeway. To pierwszy zestaw samochodowy w którym wykorzystano aż trzy głośniki szerokopasmowe, by zapewnić lepszą jakość brzmienia. Zdaniem konstruktorów trzy głośniki są niezbędne do uzyskania bardziej wyraźnego głosu rozmówcy. System przygotowano bowiem z myślą o udoskonalonej technologii przesyłania dźwięku w sieci telefonii komórkowej.

W ramach nowego rozwiązania będzie stosowane rozszerzone pasmo częstotliwości, tak by dźwięk wydawał się bardziej naturalny i zrozumiały. Ponadto wraz z systemem Freeway uda się skuteczniej oszczędzać energię. Urządzenie wyposażono w pomysłowy system z sensorem ruchu, który automatycznie włącza zestaw. Jeśli urządzenie wykryje ruch np. kierowcy wsiadającego do samochodu automatycznie uruchomi się Bluetooth i połączy z telefonem komórkowym. Taki gadżet nie będzie z pewnością tani. Nie znamy jeszcze ceny. Jabra deklaruje, że Freeway ma być pozycjonowany w klasie luksusowych zestawów high end. Na pewno tańszy jest nowy zestaw Nokia HF210. Ten prosty system z szerokim klipsem mocującym na osłonie przeciwsłonecznej sklepy oferują w cenie 120 zł.

Zestawy słuchawkowe - Obie firmy zaprezentowały bardziej zaawansowane słuchawki dla wymagających użytkowników. Zbudowano je z materiałów wysokiej jakości (aluminium, dobre tworzywo sztuczne i elementy silikonowe) i wyposażono w bardziej luksusowe rozwiązania. W Jabra Stone 2 i Nokia BH-806 zastosowano sensory umożliwiające dotykowe sterowanie, bez potrzeby naciskania tradycyjnych przycisków. Ponadto wszystkie modele wyposażono w zaawansowaną cyfrową technologię DSP, która umożliwia znacznie lepszą izolację hałasu z otoczenia.

Co ciekawe, konstruktorzy obu firm wykorzystali po dwa mikrofony do analizy głosu i hałasu panującego wokół rozmówcy. O skuteczności działania takiego rozwiązania przekonaliśmy się podczas wizyty w specjalnym laboratorium Jabry w Kopenhadze. System w Stone 2 działa bardzo skutecznie nawet wtedy, gdy rozmowa jest prowadzona w bardzo hałaśliwym pomieszczeniu (np. pub). Rozmówca słyszy wówczas wyraźnie głos i bardzo mocno stłumione odgłosy z zewnątrz. Cena modelu Stone 2 nie jest jeszcze znana. Nokia już wyceniła oba swoje produkty: BH-609 kosztuje 199 zł, a BH-806 znacznie więcej, bo 400 zł.