- Nagłośnić można wszystko – od klasyka z lat 50 po wszędołaz. Bardzo popularne wśród instalatorów stały się pojazdy firmy Polaris.
- W Ameryce wracają do łask stare i nieco już zapomniane marki car audio sprzed lat
- Niestety jakość wykonania niektórych samochodów demonstracyjnych budzi niekiedy wręcz zażenowanie
Śpieszmy się cenić pomysłowe instalacje car audio, bo będzie ich coraz mniej. W Europie coraz trudniej o szalone samochody demonstracyjne jakie wciąż powstają za oceanem. Niemniej pamiętajmy, że trudno porównywać oba rynki. W Ameryce wciąż opłaca się tworzyć niezłe samochody wypełnione sprzętem, które potem krążą po całym kraju po różnych imprezach car audio. Na naszym kontynencie to już nie jest takie oczywiste jak jeszcze dekadę temu.
Nieopodal stoisk takich firm jak Audi, Ford, KIA, Hyundai czy Mercedes znalazły swoje miejsce różne marki car audio. Większość firm zadbała nawet nie tylko o tradycyjną ekspozycję w postaci szaf wypełnionych sprzętem, ale ściągnęła także efektowne samochody demonstracyjne. Niestety większość z nich choć przyciągała uwagę wyglądem to jednocześnie odstraszała jakością wykonania. To co zaprezentowano wołało nawet niekiedy o pomstę do nieba. Byle jakość i tandeta najwyraźniej jednak nie stanowiły przeszkody do tego, by wystawić się w Las Vegas.
Trzeba jednak przyznać, że niektóre zabudowy car audio wciąż trzymały poziom do jakiego przyzwyczailiśmy się na… polskich imprezach car audio. Nie jest bowiem tajemnicą, że samochody demonstracyjne budowane w Polsce stanowiły ścisłą światową czołówkę pod względem kunsztu wykonania. Wyżej wznosili się właściwie jedynie Rosjanie, którzy inwestowali ogromne sumy pieniędzy w sprzęt i materiały.
W galerii przykłady trafionych jak i nietrafionych instalacji car audio. Niestety nie wszystkie można było poznać z bliska, gdyż część samochodów podczas pierwszego dnia CES po prostu pozamykano….
Chcesz zmienić radio w swoim samochodzie, a może szukasz dobrego wzmacniacza Przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie:
Największy wybór radioodtwarzaczy w najniższych cenach - sprawdź teraz!
Największy wybór głośników samochodowych w najniższych cenach - sprawdź teraz!
Największy wybór wzmacniaczy samochodowych w najniższych cenach - sprawdź teraz!
Największy wybór stacji multimedialnych w najniższych cenach - sprawdź teraz!
Największy wybór akcesoriów car audio w najniższych cenach - sprawdź teraz!
Galeria zdjęć
Kolejna marka z Ameryki - Diamond Audio. Imponujący Chevrolet (Chevy 55) kryje prosty zestaw z 2 wzmacniaczami, 2 zestawami głośników (dwudrożny i koaksjalny) oraz 2 subwooerami o średnicy 25 cm.
Mniejszy zbiornik to kondensator dla dwóch wzmacniaczy Diamond Audio (czterokanałowy i monoblok), które widoczne są za charakterystyczną siatką.
We wnętrzu Chevy 55 schowano źródło dźwięku o wymownej nazwie Motorsport BTR12. To nic innego jak prosty zestaw Bluetooth do połączenia ze smartfonem.
Biały kruk na CES – Tesla posadzona na ziemi tak nisko jak to możliwe. W środku system kolejnej marki z Ameryki: Cadence.
Biały kruk na CES – Tesla posadzona na ziemi tak nisko jak to możliwe. W środku system kolejnej marki z Ameryki: Cadence.
Takie obrazki przechodzą do historii. Zaledwie na jednym stoisku car audio widzowie mogli fotografować się z hostessami.
Efektownie u amerykańskiej firmy Massive Audio. Zabudowa w motocyklu nie powinna dziwić, gdyż producent oprócz typowego samochodowego audio oferuje także serię produktów dla motocykli, wózków golfowych i łodzi.
Jedna z najbardziej efektownych realizacji. Memphis Audio stworzyło pomysłowy system w czteroosobowym Polarisie.
W środku nietypowy zestaw tuż przy miejscu na nogi – woofer z dwoma głośnikami wysokotonowymi. Wszystko od lokalnej firmy Memphis Audio
Aby nikt nie miał wątpliwości: instalatorzy Memphis Audio skierowali część głośników na zewnątrz pojazdu.
Pioneer w tym roku stawia na stare Toyoty Land Cruiser oraz takie maleństwo jak na zdjęciu. Nietrudno się domyśleć, że w środku zmieszczono dość prosty zestaw audio.
Prosta stacja multimedialna z serii MVH oraz dwie elipsy z tweeterami w słupkach. Oto co wcisnęli instalatorzy Pioneera do małej kabiny.
Oto Jeep Wrangler po przeróbkach instalatorów Sony. W tym roku firma ma się czym chwalić. Latem do sprzedaży trafi nowa stacja multimedialna XAV-AX7000 z CarPlay, która ma wyróżniać się nie tylko mocniejszym wzmacniaczem, ale wyraźnie poprawioną jakością brzmienia. Na rynku amerykańskim obowiązkowo z radiem satelitarnym SiriusXM.
Plymouth Cuda. Bez wątpienia samochód przyciąga uwagę. Niestety instalatorzy Kenwooda nie popisali się jakością wykonania. Niedoróbki i niedostatki wykończenia były widoczne nawet dla laika. Szkoda.
Plymouth Cuda. Cudów nie ma w kabinie. W środku tradycyjnie już stacja multimedialna z dużym ekranem dotykowym oraz Android Auto i CarPlay z nowej kolekcji Kenwooda. Na szczęście zmiany w kabinie minimalne jeśli chodzi o zabudowę car audio.
Plymouth Cuda. Klasyka z tyłu. Na tylnej półce zestaw dwudrożny z 16 cm wooferami oraz maskownica tuż nad subwooferem. Pod półką schowano bowiem dużą skrzynię z dwoma głośnikami niskotonowymi z najwyższej serii Kenwood Excelon.
Prosto i całkiem schludnie. Skrzynia z dwoma głośnikami niskotonowymi Kenwood Excelon. We wnękach przy nadkolach zmieszczono zaś wzmacniacze Kenwooda. Niestety jakość wykonania zabudowy nie była szczytem techniki instalatorskiej.
Wysoka klasa w wydaniu Alpine. Dodge Challenger kryje cały zestaw audio zbudowany w oparciu o głośniki i wzmacniacze z serii R (w drzwiach głośniki 6x9”), oraz trzy wzmacniacze (monoblok M-A75M i dwa czterokanałowe R-A60F). W desce rozdzielczej zmieszczono najnowszą stację multimedialną Halo 9 z 9 calowym ekranem.
Polaris staje się coraz popularniejszy wśród instalatorów. Nagłośnienie jest dość proste. Głośniki we własnych obudowach mają zapewnić jedno: ryczeć na całą okolicę. Oto wspólne dzieło jednej z legend Ameryki – Cerwin Vega.
Prosto i skutecznie – podwieszane obudowy na głośniki koaksjalne.
Kolejna z legend Ameryki – Orion. Recepta na nagłośnienie obu samochodów jest prosta – wcisnąć jak największe subwoofery w miejsce oparcia tylnej kanapy.
Wzorem Japonii do USA trafia moda na podświetlanie diodami LED wszystkiego co możliwe w instalacji car audio.
Prosta zabudowa do pikapa. Orion, Soundstream i Precision Power – trzy legendarne marki chwaliły się zestawem w postaci skrzyni dla subwooferów.
JVC chwali się przede wszystkim pierwszymi stacjami multimedialnymi z bezprzewodowym CarPlay. Obecny na CES samochód demonstracyjny to auto znane już od kilku lat. Na bazie Chevroleta Sonic (w Europie znany jako Aveo) stworzono pojazd z aktywnie regulowanym zawieszeniem, dwoma 30 cm subwooferami w bagażniku oraz jednym pięciokanałowym wzmacniaczem.
O systemie w Hondzie NSX wiemy niewiele. Kenwood niestety nie udzielał informacji o zainstalowanym systemie audio.
Moda na duże ekrany z tyłu nie przemija. W Las Vegas nie brakowało samochodów, w których system rozrywki mocowano w pośpiechu. Wystarczy prosty uchwyt do zagłówka i ekran z funkcją streamingu muzyki i filmów. Produkty zwykle były firmowane przez zupełnie nieznanych w Europie producentów.