Rozpoczęły się pilotażowe testy transmisji informacji o ruchu drogowym za pośrednictwem cyfrowej radiofonii DAB+. Mediamobile, operator serwisu TMC z którego korzystają użytkownicy nawigacji MIO, Garmin i Becker jako pierwszy w Polsce testuje nowe rozwiązanie. Cyfrowa transmisja jest możliwa dzięki pilotażowym testom radiofonii DAB+ jakie prowadzą Polskie Radio oraz Info-TV-Operator. Emisja sygnału odbywa się w Warszawie i Kielcach.

Multimedialne serwisy drogoweW porównaniu z dotychczasowym systemem TMC bazującym na analogowym radiu FM, cyfrowe DAB+ zapewnia znacznie większe możliwości. Przede wszystkim można przesłać znacznie więcej informacji niż do tej pory. To nie tylko informacje o korkach ale także zagrożenia pogodowe, dane o cenach paliw, miejscach parkingowych, komunikacji publicznej i innych. W ramach systemu można przesyłać informacje graficzne, mapy a nawet komunikaty głosowe.

Ilość informacji to nie wszystko. Istotny jest również czas przesłania. W nowym systemie czas odświeżania informacji jest znacznie skrócony. Innymi słowy komunikaty mogą być częściej aktualizowane niż ma to miejsce obecnie. Nawet co minutę, co w przypadku godzin szczytu albo jazdy po autostradzie lub drodze ekspresowej ma istotne znaczenie.

Funkcjonalność serwisu dla kierowców będzie porównywalna z usługami opartymi na połączeniu internetowym. Co ważne ilość odbiorców nie będzie miała wpływu na problemy z odbiorem i jego jakością. Ponadto nie ma barier związanych z roamingiem, opłatami za transmisję danych czy specjalnym abonamentem (np. brak ograniczeń czasowych związanych z subskrypcją).

Co na początek w Polsce?Obecne testy obejmują transmisję dwóch grup wiadomości w ramach protokołu TPEG (standard przesyłania informacji o ruchu drogowym i innych serwisach określony przez stowarzyszenie TISA). Pierwsza grupa obejmuje informacje o wypadkach, robotach drogowych, zwężeniach dróg, zamknięciach i innych zmianach w organizacji ruchu drogowego. Druga to pakiet informacji o płynności ruchu, czyli o korkach.

By odebrać informacje potrzebne są zestawy nawigacji samochodowej Garmina z odbiornikiem cyfrowym DAB i aktywną subskrypcją 3D Traffic. Jednym z takich modeli jest oferowany w Europie zachodniej model dezl760LMT-D. Czekamy na odpowiedź Garmina, czy wspomniany model, będzie odbierał sygnał testowy w Polsce.