Wybór głośników samochodowych w Polsce jest ogromny. W salonach ze sprzętem, marketach a także w sklepach internetowych oraz aukcjach jest w czym wybierać. Nie tylko wśród marek ale także modeli oferowanych w bardzo zróżnicowanych cenach. Dla przeciętnego nabywcy oznacza to niezłe wyzwanie, gdyż nie łatwo wybrać najbardziej optymalny sprzęt. Nie wspominając o marce, która wciąż ma istotne znaczenie.

Oto jedna z najświeższych propozycji: głośniki szwedzkiej marki DLS. Firma znana jest w Polsce przede wszystkim dzięki zawodom car audio w kategorii jakość dźwięku. Przez wiele lat zawodnicy startujący w zawodach sound off chętnie sięgali po sprzęt skandynawskiej firmy. Korzystali nie tylko z gotowych zestawów ale także osobno sprzedawanych głośników średniotonowych z serii UR. I na ich podstawie budowali zaawansowane zestawy trójdrożne złożone z przetworników różnych marek.

Najświeższa propozycja ze Szwecji to komplet z serii Reference, czyli zestaw wyższej klasy. Dla potencjalnego nabywcy oznacza tyle, że nie powinien zbytnio oszczędzać na pozostałych komponentach: radioodtwarzaczu, wzmacniaczu a także na okablowaniu. Wprawdzie głośniki można podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza w radiu, jednakże szkoda marnować ich potencjał. Komplet dwudrożny kosztuje bowiem ponad 800 zł. Warto zatem uwzględnić solidniejszy montaż w drzwiach (pierścienie dystansowe, wygłuszenie) a także przewody o większej średnicy przekroju niż oryginalnie używane w samochodzie.

W komplecie z głośnikami zawarto oddzielne zwrotnice dwudrożne. Wbudowano w nie regulację poziomu sygnału dla tweeterów. Komu zatem będzie przeszkadzać charakterystyka modeli wysokotonowych powinien skorzystać z regulacji i zależnie od preferencji wybrać opcję wzmocnienia lub zmniejszenia poziomu. Alternatywnie

Nowe modele z serii Reference wyposażono w charakterystyczne kosze o zredukowanej głębokości montażu – wymagają zaledwie 45 mm wnęki. Łatwiej będzie zatem dopasować je do wszystkich aut ze stosunkowo płytkimi miejscami i niewielką przestrzenią pomiędzy boczkiem z fabryczną maskownicą a konstrukcją drzwi.

Membrany nowych zestawów Reference wykonano z włókna szklanego. To popularny, trwały i sztywny materiał. Odporny na wilgoć i lepiej znoszący urazy mechaniczne niż tradycyjna celuloza. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeśli głośniki nie zostaną odpowiednio zabezpieczone w drzwiach (osłonięte maskownicą), to przypadkowe uderzenie butem przy wysiadaniu może się źle skończyć dla sprzętu. Pod tym względem trudno oczekiwać cudów niezależnie od klasy sprzętu.