Bez smartfona ani rusz. To jedno z najpopularniejszych współczesnych urządzeń elektroniki konsumenckiej. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2016 roku na całym świecie sprzedano tyle urządzeń ilu mieszkańców liczy sobie Europa. Sprzęt służy nie tylko do rozmów, ale także do słuchania muzyki czy korzystania z nawigacji GPS. Nie uszło to uwadze producentów samochodów, którzy coraz częściej udostępniają możliwość zaawansowanej integracji telefonu z radiem w samochodzie.

Integracja oznacza tyle, że podłączając telefon w samochodzie zobaczymy na ekranie radia wybrane aplikacje z jakich na co dzień korzystamy w telefonie. Oprócz nawigacji są to programy do obsługi wiadomości, filmów, zdjęć i muzyki. Rodzaj aplikacji zależy od tego z jakiego telefonu korzystamy na co dzień. A ponadto jest ściśle uzależniony od standardu połączenia: Android Auto, Bosch mySPIN, Ford AppLink, CarPlay, MirrorLink czy MHL. Zaczynamy od CarPlay.

Co to jest?

Rozwiązanie opracowane przez Apple i wprowadzone na rynek w 2014 roku. Działa tylko i wyłącznie z telefonami amerykańskiej marki. W większości samochodów funkcjonuje poprzez tradycyjne połączenie kablem USB. Począwszy od nowego BMW serii 5 dostępne będzie także w trybie bezprzewodowym. By zobaczyć aplikacje telefonu na ekranie radia nie trzeba będzie stosować kabla USB. W chwili przygotowywania materiału CarPlay wciąż nie ma oficjalnego wsparcia technicznego Apple w Polsce.

CarPlay- główne menu jakie widzi kierowca po podłączeniu telefonu
CarPlay- główne menu jakie widzi kierowca po podłączeniu telefonu

Jak sprawdzić czy telefon jest kompatybilny?

Tryb CarPlay stosowany jest tylko w wybranych telefonach z serii iPhone. Dostępny jest w następujących modelach: 5, 5C, 5S, 6, S Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7 oraz 7 Plus. Funkcja jest niedostępna w tabletach iPad oraz odtwarzaczach iPod Touch. CarPlay jest domyślnie zainstalowany w każdym kompatybilnym iPhone i nie wymaga dodatkowych opłat.

Jak sprawdzić czy radio samochodowe jest kompatybilne?

Rozwiązanie dostępne jest tylko w radiach multimedialnych z dużym kolorowym ekranem, na którym można wyświetlić np. mapę systemu nawigacji. Kompatybilne radia nie są zwykle specjalne oznaczane symbolem logo CarPlay. Aby zatem upewnić się czy dany radioodtwarzacz współpracuje z iPhone można skorzystać ze strony internetowej producenta samochodu i poszukać zakładki poświęconej kompatybilności telefonów ze sprzętem instalowanym fabrycznie. Uwaga: w niektórych samochodach (np. Volvo XC90) tryb CarPlay dostępny jest po wykonaniu aktualizacji oprogramowania radia, co wymaga wizyty w stacji ASO.

Jak skonfigurować telefon?

W ustawieniach ogólnych telefonu należy wybrać opcję CarPlay. Do jej poprawnego działania wymagane jest aktywowanie funkcji asystenta głosowego Siri (także w ustawieniach ogólnych smartfona). Uwaga w niektórych samochodach funkcja CarPlay może nie działać właściwie gdy ustawiono język telefonu inny niż angielski (Stany Zjednoczone).

Aplikacje działające w trybie CarPlay można pobrać ze sklepu AppStore i automatycznie zainstalować. Niestety dostępność programów jest uzależniona od kraju. Stąd na polskim rynku wybór aplikacji jest mniejszy niż np. w USA lub w Niemczech.

Jak podłączyć telefon do radia?

Oba urządzenia łączymy przewodem USB. Uwaga: w niektórych samochodach wyposażonych w kilka gniazd USB (np. BMW, Opel), tylko jedno z nich jest przeznaczone do połączenia w trybie CarPlay. Jeśli nie jest specjalnie oznaczone to trzeba sprawdzić w instrukcji obsługi, które jest właściwe. Podłączając telefon upewnijmy się, że ekran jest odblokowany. W przeciwnym wypadku funkcja CarPlay nie włączy się.

CarPlay: jak podłączyć telefon? Poprzez USB. Ale nie każde gniazdo w samochodzie jest właściwe!
CarPlay: jak podłączyć telefon? Poprzez USB. Ale nie każde gniazdo w samochodzie jest właściwe!

Aby skorzystać z bezprzewodowego CarPlay trzeba włączyć w telefonie funkcję Bluetooth. Do rozpoczęcia konfiguracji wymagane jest aktywowanie sterowania głosowego w samochodzie.

Jak to działa?

Główne menu CarPlay jakie w pierwszej kolejności pojawia się na ekranie, to domyślne programy wybrane przez Apple. Ikony są duże i czytelnie oznaczone, co znacząco ułatwia obsługę. Cały interfejs użytkownika zaprojektowano tak, by korzystać ze sterowania głosowego, co wymaga znajomości języka angielskiego. Szczególnie dotyczy to nawigacji Apple Maps, w której ręczne wpisywanie adresu wręcz ukryto przed użytkownikiem. Niestety program słabo rozpoznaje polskie nazwy ulic i miast wypowiedziane głosem. Pozostaje zatem przemęczyć się z ręcznym wpisywaniem celu. Pod tym względem Apple Maps to najgorszy program nawigacyjny. Lepsze są w Android Auto oraz MirrorLink. Także pod względem wyznaczania tras i informacji o utrudnieniach w ruchu drogowych. W Apple Maps brakuje także ostrzeżeń o fotoradarach i innych zagrożeniach.

Pod względem stabilności pracy CarPlay należy ocenić bardzo wysoko. Program nie wiesza się i nie opóźnia. W żadnym z testowanych samochodów nie sprawiał problemu co często przytrafiało się w Mirror Link i sporadycznie w Android Auto. Dobrze działa także tryb telefonu – nikt nie narzekał na jakość głosu i dźwięku.

Apple CarPlay sprawdza się szczególnie do słuchania muzyki, podkastów czy radia internetowego. Jakość dźwięku jest bardzo dobra a wyszukiwanie nagrań jest dość intuicyjne (można korzystać z nagrań online jak i zapisanych w pamięci iPhone). Niestety wybór programów jest bardzo ograniczony i pod tym względem Apple wciąż ustępuje Google.

Zastrzeżenia co do płynności pracy dotyczą tylko jednej aplikacji: nawigacji. Nawet przy pełnym zasięgu sieci LTE regularnie zdarzały się charakterystyczne białe plamy zamiast mapy w trybie online. To poważna wpadka.

WADY

Niewygodne ręczne programowanie adresu nawigacji

Słaby program nawigacyjny Apple Maps

Ograniczona liczba aplikacji

Wysokie koszty zakupu nowych telefonów

ZALETY

Stabilna praca w trybie CarPlay

Przejrzyste menu z listą aplikacji

Duży wybór programów do słuchania muzyki

Możliwość sterowania głosowego z funkcją Siri