System informacji dla kierowców w Polsce, czyli TMC (operatorem jest Media Mobile) jest dostępny nie tylko dla użytkowników przenośnych nawigacji Becker, Garmin, MIO czy Navigon. Od zeszłego roku użytkownicy nowo zakupionych samochodów Toyoty z systemem nawigacji Touch&Go mają również dostęp do stale aktualizowanych informacji co się dzieje na polskich drogach. Sprawdziliśmy jak wygląda obsługa TMC w nowej Toyocie Auris.

Jak ustawić odbiór TMC?Nawigację Touch&Go trzeba odpowiednio skonfigurować. W ustawieniach zestawu nawigacyjnego znajduje się opcja TMC. Trzeba w niej skonfigurować odbiór właściwej stacji radiowej, które emituje odpowiedni informacje. W Polsce jest to RFM FM. Odbiór RMF można ustawić ręcznie albo skorzystać z systemu automatycznego wyszukiwania, który powinien znaleźć stację i zapamiętać. Jeśli konfigurację przeprowadzamy w miejscu, gdzie jest utrudniony odbiór radiowy, to wyszukiwanie i rozpoznanie właściwej rozgłośni może potrwać dłużej.

Jakie informacje są ważne?W ramach konfiguracji możemy zdecydować o tzw. zasięgu odbieranych informacji. Nawigacja może bowiem selekcjonować komunikaty o utrudnieniach które występują w miejscach o określonej odległości od naszej pozycji. Im większy zasięg tym więcej informacji odbierzemy. Do jazdy tylko po mieście wystarczy wybrać niższą wartość. Podczas dłuższej podróży: maksymalny zasięg.

Omijanie utrudnień i korkówW ramach konfiguracji można również wybrać tryb w jakim nawigacja będzie uwzględniać informacje drogowe podczas kalkulacji tras. Jest to tzw. opcja dynamicznego objazdu: automatyczna lub ręczna. Polecamy ręczną, gdyż wówczas za każdym razem gdy pojawi się utrudnienie na trasie nawigacja wyświetli zapytanie o ponowne obliczenie trasy. W przypadku automatyki objazd będzie wyznaczany automatycznie. Praktyka dowodzi, że nie wszystkie utrudnienia trzeba od razu omijać. Lepiej, gdy sami zdecydujemy co ominąć.

Jak odbierać informacje w trakcie jazdy?Są dwa sposoby. Jeśli nawigacja prowadzi nas do celu, to wówczas każda informacja o utrudnieniu na naszej trasie pojawi się na ekranie. Wówczas w zależności od wybranego trybu nawigacja automatycznie wyznaczy objazd lub zasugeruje ponowne obliczenie trasy. Podczas codziennych jazd rzadko kiedy nawigacja automatycznie omijała określone miejsca. Co ciekawe po przełączeniu na tryb ręczny propozycje objazdu pojawiały się częściej.

Listę odebranych komunikatów można także przejrzeć w dowolnej chwili. W głównym menu nawigacji wystarczy kliknąć ikonę Inf.drogowe by zobaczyć listę ostrzeżeń, wszystkie odebrane informacje a także tylko te, które dotyczą naszej trasy. By zobaczyć szczegóły wystarczy kliknąć na daną ikonę. Wówczas prócz komunikatu o rodzaju utrudnienia może również zobaczyć mapę danego miejsca. Dużym ułatwieniem są jeszcze odpowiednie ikony oznaczające rodzaj utrudnienia. A może być ich sporo: śliska nawierzchnia, złe warunki atmosferyczne, wiatr, opad śniegu, ruch (większy lub znaczny), wypadek, remont, zwężenie, blokada czy inne ostrzeżenie. Są na tyle czytelne, że nie ma problemów z rozpoznaniem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w jednym miejscu jest kilka utrudnień: wówczas ikony chowają się jedna za drugą.