Wiemy już jak będą wyglądać i co potrafią pierwsze nowe radia samochodowe Kenwooda przygotowane na sezon 2013. Japońska firma zaprezentowała na początek trzy modele: KDC-3057UG, KDC-3057UR i KDC-4557U. Kolejne w przygotowaniu.

Współpraca z AndroidTelefon w roli odtwarzacza? To już znamy. Wystarczy jednak zainstalować w telefonie aplikację Kenwood Music Control, by zyskać większą kontrolę nad muzyką. Aplikacja umożliwia tworzenie list i klasyfikowanie nagrań według nastroju. Oczywiście by w pełni wykorzystać możliwości trzeba podłączyć do radia telefon z systemem Android i zainstalowaną aplikacją. Łączenie odbywa się poprzez USB. Potem poprzez radio samochodowe (KDC-3057UG, KDC-3057UR i KDC-4557U) można spokojnie korzystać z muzycznych zasobów a także poszczególnych list muzycznych co łatwo docenić, gdy w pamięci telefonu znajduje się dużo plików audio.

Współpraca z iPhone i iPodTelefon jak i odtwarzacz można podłączyć kablem USB. To oczywiste. Ale połączenie służy nie tylko do sterowania odtwarzaniem muzyki czy ładowania baterii (efektywniejsze ładowanie 1000 mA zamiast 500 mA). Kenwood zastosował w modelu KDC-4557U rozwiązanie App Mode. O co chodzi? O możliwość korzystania z innych aplikacji i przesyłanie dźwięku do radia samochodowego. Dzięki temu można skorzystać z nawigacji, radia internetowego lub innych wybranych aplikacji.

Możliwości audioOba radia to niższe modele w hierarchii, więc teoretycznie trudno liczyć na bogate wyposażenie. Niemniej standard jest niezły. Szczególnie w kwestii audio. Wszystkie modele wyposażono w 24 bitowy przetwornik cyfrowo analogowy, więc można liczyć na wyższą jakość dźwięku. Korekcja obejmuje regulację trzech zakresów tonów (niskie, średnie, wysokie). Jest oczywiście możliwość rozbudowy nagłośnienia o wzmacniacz. W opisywanych modelach jest do dyspozycji jedno dwukanałowe wyjście 2,5 V, które może działać w jednym z dwóch trybów pracy: tył lub subwoofer. Kto zatem będzie chciał w przyszłości podłączyć subwoofer będzie miał jak nim sterować.

Kiedy w Polsce i za ile?Pierwsza dostawy sprzętu powinny dotrzeć do Polski na początku grudnia. Według polskiego przedstawiciela Kenwooda ceny będą porównywalne z niemieckimi. W Niemczech model KDC-4557U kosztuje ok. 99 euro. Tańsze KDC-3057UG i KDC-3057UR wyceniono na 80 euro. To oznacza, że za podstawowy model odtwarzacza CD MP3 trzeba będzie w Polsce zapłacić nieco ponad 320 zł a za wersję KDC-4557U ok. 400 zł.