Gdzie najlepiej kupować nowy komplet CB do samochodu – w sklepach internetowych czy stacjonarnych? Internet zapewnia ogromny komfort szybkiego porównywania cen, kosztów dostawy i dodatkowych akcesoriów. Niestety nie jest bez wad. Trudno zweryfikować jakość wykonania radiotelefonu, anteny czy akcesoriów. Możemy również zapomnieć o montażu czy testowaniu poszczególnych zestawów przed zakupem. Bez wizyty w dobrym punkcie CB i tak się zatem nie obejdzie.

Wciąż najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie dobrego, renomowanego warsztatu, w którym nie tylko kupimy sprzęt, ale również zainstalujemy i wykonamy procedurę potocznie nazywaną „strojeniem anteny”. Wbrew obiegowym opiniom zestaw po wyjęciu z pudełka nie jest idealnie przygotowany do pracy. Nie bez powodu doświadczeni sprzedawcy proponują usługę montażu oraz strojenie. Aby uzyskać najwyższy komfort pracy i łączność na możliwie największe odległości antena powinna wypromieniować jak największą ilość energii nadajnika. Stąd po zamontowaniu mechanicy rekomendują sprawdzenie współczynnika SWR i dokonanie poprawek (jeśli będą konieczne).

Sprawdzenie towaru przed zakupem nabiera znaczenia szczególnie w przypadku, gdy chcemy mieć pewność, że radio, okablowanie i antena nie są podatne na zakłócenia ze strony instalacji elektrycznej samochodu. Wciąż najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie zestawu i porównanie z innymi na tym samochodzie, na którym będzie docelowo zainstalowany. Może się bowiem okazać, że to co sprawdziło się w innym egzemplarzu podobnego auta nie musi tak samo dobrze funkcjonować w naszym.

Warto pamiętać, że nie wszystkie kupowane zestawy są od razu wyposażone w akcesoria połączeniowe. Użytkownik musi liczyć się z tym, że niejednokrotnie będzie konieczne przygotowanie wtyczki do gniazda zapalniczki czy końcówki antenowej. Jeśli lutowanie nie należy do waszych najlepszych umiejętności to lepiej wybrać się do dobrego serwisu.

W przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym sprzedawca od razu zadba o wszystkie akcesoria. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku wtyków do gniazda zapalniczki. Niestety jakość dostępnych akcesoriów nie zawsze jest na odpowiednim poziomie. Zdarza się, że nawet w wielu nowoczesnych samochodach wtyczka niezbyt dobrze pasuje (i np. wysuwa się, co powoduje odłączenie zasilania). Końcówki niskiej jakości mogą również spowodować zwarcie, co w nowoczesnych samochodach może mieć wyjątkowo negatywne skutki dla pokładowej elektroniki (nie wspominając o samy radiotelefonie).

Oczywiście dobry sprzedawca w internecie powinien sprawdzić w jakim aucie będzie montowany zestaw. Wówczas bazując na swoim doświadczeniu może zaproponować najkorzystniejszą ofertę (nie tylko pod względem cenowym ale także i technicznym). Trzeba jednak liczyć się z tym, że świeżo otrzymany sprzęt i tak lepiej zamontować u specjalistów i zadbać o strojenie.

Materiał przygotowany we współpracy z firmą President.